Kάλιαρι - Μίλαν 0-1: Μίλαν για πρωτάθλημα... αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες της

Kάλιαρι – Μίλαν 0-1: Η Μίλαν αν και δεν μάγεψε με την εικόνα της, κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη με 1-0 με το γκολ του Μπενασέρ στην έδρα της Κάλιαρι και να κρατήσει τους διώκτες της σε απόσταση ασφαλείας.

Η ομάδα του Πιόλι είχε την υπεροχή, όμως το γκολ δεν ερχόταν με τον Μπενασέρ τελικά με ένα πανέμορφο γκολ να λύνει τον γόρδιο δεσμό και να χαρίζει τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Ανώτερη η Μίλαν, ελάχιστες οι ευκαιρίες

Η Μίλαν ξεκίνησε με ορμή το ματς κόντρα στην Κάλιαρι προσπαθώντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να βρει το γκολ, με τον Ολιβιέ Ζιρού να χάνει την πρώτη πολύ καλή στιγμή στο 7′. Ο Ερναντές έκανε το γέμισμα, με τον Μεσίας να παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Γάλλο που από κοντά δεν τελείωσε καλά τη φάση.

Η Κάλιαρι μετά το δεκάλεπτο άρχισε να ισορροπεί το ματς και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μενιάν χωρίς αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι, αφού απορρόφησαν την πίεση, πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα, με τον Λεαό να είναι αυτός που προσπαθούσε να οδηγήσει και την υπόλοιπη ομάδα.

Η Μίλαν είχε κάποιες καλές στιγμές στο 45λεπτο, όμως η άμυνα της Κάλιαρι άντεξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Μπήκε αλλαγμένη η Μίλαν στο δεύτερο 45λεπτο

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι μπήκε σαφώς αλλαγμένη στο δεύτερο μέρος και άρχισε να ρισκάρει και να απειλεί περισσότερο στο παιχνίδι της. Ξανά ο Λεαό ήταν ο πιο ενεργός στην επίθεση της Μίλαν που είχε τις ευκαιρίες και πίεζε, χωρίς ωστόσο να βρίσκει το γκολ.

Τελικά αυτό ήρθε με την συμπλήρωση μίας ώρας, όταν από ωραία συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον Ζιρού, που την έστρωσε ωραία στον Μπενασέρ, που με μονοκόματο σουτ εκτέλεσε τον Κράνιο που δεν μπόρεσε να αντδράσει.

Στα επόμενα λεπτά οι «ροσονέρι» δεν σταμάτησαν και προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, με σκοπό να κλιδώσουν τη νίκη, όμως ο Κράνιο κράτησε ζωντανή την ομάδα του στο τετ-α-τετ με τον Μπενασέρ στο 83′.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν την στιγμή τους, με το σουτ από πλεονεκτική θέση του Ζοάο Πέδρο να περνά κόρνερ μετά από παρέμβαση του Τομόρι.

Το σκορ δεν άλλαξε με την Μίλαν να παίρνει πολύ σημαντική νίκη στην πορεία της προς το Scudetto, ξεφεύγοντας από τους διώκτες της.

Κάλιαρι: Κράνιο, Γκολντανίγκα, Λοβάτο, Αλτάρε, Μπελανόβα, Μαρίν, Γκράσι, Νταλμπέρτ, Λυκογιάννης, Πέδρο, Παβολέτι

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Καλούλου, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ, Κεσιέ, Μεσίας, Ντίαθ, Λεάο, Ζιρού