Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 4-0: Φανταστική Πάλας υπέταξε την Έβερτον και πέρασε στους «4» του FA Cup

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 4-0: H Kρίσταλ Πάλας ήταν ανώτερη από την απογοητευτική για ένα ακόμη ματς Έβερτον και επικράτησε με 2-0 πετώντας εκτός συνέχειας FA Cup την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ.

H Kρίσταλ Πάλας ήταν ανώτερη από την απογοητευτική για ένα ακόμη ματς Έβερτον και επικράτησε με 4-0 πετώντας εκτός συνέχειας FA Cup την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ.

Η Έβερτον ξεκίνησε επιθετικά απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας και έβγαζε ενέργεια στην επίθεση βγαίνοντας με αξιώσεις στην αντίπαλη άμυνα. Οι τελικές προσπάθειες των παικτών του Λάμπαρντ δεν ήταν καλές όμως, με την Πάλας σιγά σιγά να βγαίνει μπροστά. Από το 20λεπτο και μετά πήρε τον έλεγχο του ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Γκουεχί στο 25′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ολίσε.

Η ‘Εβερτον έμοιαζε χαμένη και προσπαθούσε να χτυπήσει με βαθιές μπαλιές στην κόντρα με τον Ριτσάρλισον. Η Πάλας όμως έκλεισε το ημίχρονο και με δεύτερο τέρμα, όταν από το γύρισμα του Ζαχά στο 41’, ο Ματετά βγήκε πρώτος και με συρτό σουτ νίκησε τον Πίκφορντ για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Έβερτον έκανε προσπάθεια να ανατρέψει το σκορ, όμως η ομάδα του Βιεϊρά δεν της έδωσε περιθώρια να αντιδράσει. Μάλιστα η Πάλας ήταν αυτή που έφτασε στο τρίτο γκολ με τον Ζαχά στο 81′.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Χιουγκς στο 88′ και έστειλε την ομάδα του Λονδίνου στα ημιτελικά του FA Cup, με την Έβερτον να συνεχίζει να απογοητεύει τους φίλους της.

Κρίσταλ Πάλας: Μπούτλαντ, Μίτσελ, Γκουεχί, Άντσερσεν, Κλάιν, Κουγιατέ, Γκάλαχερ, Ολίσε(83′ Μπεντέκε), Έζε(71′ Μιλιβόγιεβιτς), Ζαχά, Ματετά(71′ Έντουαρντ)

Έβερτον: Πίκφορντ, Χόλγκεϊτ, Κιν(46′ Κάλβερτ Λιούιν), Γκόντφρι, Ντίν, Κόλεμαν(73′ Ιγουόμπι), Ντουκουρέ, Γκόμες, Γκόρντον, Ριτσάρλισον, Τάουνσεντ(17′ Γκρέι)