Λέστερ - Μπρέντφορντ 2-1: Με δύο γκολ... ποιήματα ξέκαναν τις «μέλισσες»

Η Λέστερ επικράτησε με 2-1 της Μπρέντφορντ και επέστρεψε στις νίκες. Οι «Αλεπούδες» επέστρεψαν φορτσάτες και στις υποχρεώσεις μετά την μεσοβδόμαδη πρόκριση επί της Ρεν.

Η ομάδα του Μπρέντναν Ρότζερς χωρίς να εντυπωσιάσει και όντας απόλυτα κυνική στο πρώτο μέρος πέτυχε δύο εκπληκτικά τέρματα και πήγε στο διάλειμμα του ημιχρόνου με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Με δύο «ζωγραφιές» η Λέστερ πήρε προβάδισμα νίκης

Πρώτα ο Μπαρνς πήρε την μπάλα πλάγια και αριστερά από την μεγάλη περιοχή της Μπρέντφορντ, έδωσε στον επερχόμενο Καστάνιε, ο οποίος κοντρόλαρε κι έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Ραγιά στο 20ο λεπτό.

Έπειτα ο Τζέιμς Μάντισαν εκτέλεσε υποδειγματικά φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και διπλασίασε τα τέρματα των «αλεπούδων» στο 33ο λεπτό.

Η Γουισά έδωσε ξανά ελπίδες έστω και αργά

Η Μπρέντφορντ ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και παρ’ ότι άργησε τελικά κατόρθωσε να βρει το τέρμα που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι. Ο Γουισά έπιασε ένα υπέροχο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής του Σμάιχελ και νίκησε τον Δανό για το 2-1 στο 86ο λεπτό.

Οι «μέλλισες» πίεσαν μέχρι το φινάλε διεκδικώντας τις όποιες πιθανότητες είχαν να πάρουν κάτι από τον παιχνίδι, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Σμάιχελ με το 2-1 να παραμένει ως το τέλος και τις «αλεπούδες» να παίρνουν τη νίκη.

Η νίκη αυτή έφερε την Λέστερ στην 10η θέση με 36 βαθμούς, με τις «αλεπούδες» όμως να απέχουν 12 βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Η Μπρέντφορντ με την ήττα αυτή έμεινε στην 15η θέση με 30 κι έχοντας απόσταση 8 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.

Λέστερ (πρ. Μπρέντναν Ρότζερς): Σμάιχελ, Αμαρτέι, Σογιουντσού, Τζάστιν, Καστάνιε (64′ Έβανς), Τίλεμανς, Μεντί, Ντιούσμπερι-Χολ (79′ Σουμαρέ), Μάντισον, Μπαρνς, Ιχεανάτσο (90+3′ Ντάκα)

Μπρέντφορντ (πρ. Τόμας Φρανκ): Ραγιά, Πίνοκ, Γιάνσον, Άγιερ (66′ Ρόερσλεβ Ράσμουνσεν), Χένρι (74′ Φοσού), Γιένσεν, Νόργκααρντ, Γιάνελτ (56′ Μπαπτίστ), Εμπεουμό, Γουισά, Τόνεϊ