La Liga: Nίκη-έκπληξη για Κάντιθ, «φρένο» της Θέλτα στην Μπέτις

Αναλυτικά όσα έγιναν στα απογευματινά ματς της La Liga

Γεμάτα εκπλήξεις ήταν τα παιχνίδια της La Liga γιατην 29η αγωνιστική, αφού η Καντίθ επικράτησε 1-0 της Βιγιαρεάλ ενω η Θέλτα αποδείχθηκε δύσκολο εμπόδιο για την Μπέτις.

Η Κνατίθ, η οποία… φλερτάρει με την ζώνη του υποβιβασμού είχε… κέφια κόντρα στην Βιγιαρεάλ, η οποία παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν ήταν ουσιάστικες, με το ματς να θυμίζει πειρσσότερο προπόνηση.

Στο δεύτερο μισο του αγώνα η Βγιαρεάλ είχε ορισμένες καλές στιγμές, όμως δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η Καντίθ επέμεινε και εν τέλει δικαιώθηκε, αφού με γκολ buzzer beater στο 90ο λεπτό ο Σομπρίνο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Θέλτα – Μπέτις 0-0

Μπορεί η Μπέτις να είναι στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ωστόσο να βρήκε δύκολα κόντρα στην Θέλτα, η οποία παρουσιάστηκε πιο ισορροπημένη κατά τη διάρκεια του αγώνα. Οι Ανδαλουσιανοί απείλησαν ουσιαστικά μόνο δύο φορές, μία στο κάθε ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Άσπας, χωρίς όμως να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Εν τέλει, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με τους φιλοξενολυμενους να χάνουν την ευκαιρία να πλησιάσουν την Ρεάλ Σοσιεδάδ.