Κολωνία - Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-1: Γκέλα και στο +6 η... Μπάγερν Μονάχου

Την ευκαιρία να μειώσει και πάλι τη διαφορά στους 4 πόντους από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, έχασε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Κολωνία, δείχνοντας να… φοβάται να ακολουθήσει τους Βαυαρούς.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση, για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη σοβαρή της ευκαιρία στον αγώνα με τον Βολφ, μετά από ασίστ του Μπελιγχαμ, να κάνει το 1-0 στον 8ο λεπτό.

Παρά το γρήγορο γκολ όμως τα πράγματα δεν πήγαν πολύ καλά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν έδειχναν να θέλουν να συνεχίσουν στους ίδιους ρυθμούς και να βρουν και ένα δεύτερο γκολ.

Αυτό εκμεταλλεύτηκε λίγο αργότερα και μετά την ψυχρολουσία, από το γκολ των Βεστφαλών, η Κολωνία, η οποία κατάφερε να φέρει ξανά το παιχνίδια στα ίσα, με τον Άντερσον να κάνει το 1-1 μετά από πάσα του Μοντέστ. Σκορ με το οποίο τελείωσε και το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα κάπως άλλαξαν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έγιναν πιο επιθετικοί, χωρίς να είναι βέβαια αυτοί που είχαν, περισσότερο, τη μπάλα στα πόδια τους.

Παρά τις όποιες ευκαιρίες κατάφεραν να βρουν όμως, το γκολ δεν έδειχνε να μπορεί να έρθει, ενώ και το παιχνίδι συνέχισε να κινείται σε χαμηλούς ρυθμούς.

Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιζε και η αμυντική τακτική που ακολούθησε στο δεύτερο μέρος η Κολωνία, με τους γηπεδούχους να δείχνουν πως έχουν περισσότερο στο μυαλό τους να κρατήσουν την ισοπαλία, παρά να ψάξουν τον δεύτερο γκολ και τη νίκη.

Όλα αυτά έφεραν και την ισοπαλία σε μια ακόμη αναμέτρηση των Βεστφαλών, οι οποίοι έχασαν έδαφος στη μάχη του τίτλου, καθώς πλέον έμειναν 6 βαθμούς. Από την άλλη η Κολωνία με τον βαθμό αυτό έμεινε στην 7η θέση φτάνοντας τους 40 βαθμούς.

Κολωνία (4-1-3-2): Σουαμπέ, Σμίτζ, Κιλιάν, Ούμπερς, Χορν, Οζκάν, Ουτ, Σάουμπ, Ντούντα, Άντερσον, Μοντέστ

Μπορούσια Ντόρτμουντ (4-5-1): Κόμπελ, Πάσλακ, Τσαν, Ακάντζι, Γκερέιρο, Βολφ, Ρέινα, Βίτσελ, Μπέλιγχαμ, Αζάρ, Χάαλαντ