Mακάμπι Τελ Αβίβ - Αρμάνι Μιλάνο 75-58: Νίκη για την Μακάμπι που φλερτάρει με την 6η θέση

Mακάμπι Τελ Αβίβ – Αρμάνι Μιλάνο 75-58: H Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν σαρωτική απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνo και επικράτησε με 75-58 των Ιταλών και πλέον μπαίνει γερά στην μάχη της οκτάδας στην Euroleague.

Ο Νάναλι, ο Ρέινολντς και ο Ζίζιτς ήταν αυτοί που κουβάλησαν την ομάδα του λαού σε όλο το ματς, με το σύνολο του Μεσίνα πλέον να κινδυνεύει να χάσει την τρίτη θέση.

Προβάδισμα για Μακάμπι, το μάζεψε η Αρμάνι

Η Μακάμπι ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς χτυπώντας μέσα από την ρακέτα στα πρώτα λεπτά με τον Ζίζιτς που έκανε θραύση απέναντι στους ψηλούς της Αρμάνι, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια του Γουίλιαμς. Οι παίκτες του Μεσίνα ήταν άστοχοι από την περιφέρεια και δεν έβρισκαν λύσεις, με τους Γουίλμπεκιν και Νάναλι να μπαίνουν στην εξίσωση με σουτ από την περίμετρο.

Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του λαού να παίρνει προβάδισμα 12 πόντων στην πρώτη περίοδο. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους 5:10 πριν τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως εκεί η ιταλική ομάδα έβαλε στοπ.

Οι παίκτες του Μεσίνα βρήκαν λύσεις με τους Χολ και Ντιλέινι, ενώ και ο Χάινς ξεκίνησε να κερδίζει μάχες στην ρακέτα, με το ημίχρονο να κλείνει με την διαφορά να έχει πέσει στους 3 και το 40-37 υπέρ των Ισραηλινών.

Βρήκε ξανά τις λύσεις και το καθάρισε η Μακάμπι

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι κατάφερε να ελέγξει ξανά το παιχνίδι και να πάρει διαφορά, με τον Έβανς να πυροβολεί από τα 6.75 με συνεχόμενα τρίποντα. Από την άλλη ο Μέλι ήταν ότι πιο σίγουρο για την επίθεση του Μεσίνα που κόλλησε ξανά.

Οι παίκτες της Μακάμπι αφού οικοδόμησαν μια διαφορά της τάξεως των 10 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, καθάρισαν το ματς με πάρτι των Νάναλι (11 π.) και Ρέινολντς (14π.) στην τελευταία περίοδο.

Οι Ισραηλινοί έχτισαν ξανά σερί, η Αρμάνι ήταν άστοχη και τελικά η Μακάμπι πήρε πολύ σημαντική νίκη με 75-58, μία νίκη που την κρατάει στην «μάχη» για πρόκριση στα playoffs.