Εθνική Ελλάδος: Η πρεμιέρα του Πογιέτ και η κληρονομιά των προκατόχων του

Μία νέα εποχή ξεκινά για την Εθνική μας ομάδα, με τον Γκουστάβο Πογιέτ να κάνει το ντεμπούτο του απέναντι στην Ρουμανία απόψε (25/3) στις 20:15.

Η Ελλάδα θέλει να κάνει μία νέα αρχή μετά το πέρασμα του Τζον Φαν’τ Σχιπ, έτσι ώστε να βρει την χαμένη της ψυχολογία και ίσως πιο σημαντικό να αρχίζει να μαθαίνει πως είναι να νικάς.

Ο Ουρουγουανός έχει προετοιμάσει τους διεθνείς τις τελευταίες ημέρες εν όψει των φιλικών αγώνων, που σίγουρα δεν κρίνουν κάτι, όμως ξέρει πολύ καλά και ο ίδιος την σημαντικότητα της εμφάνισης σε ένα γενικότερο πλαίσιο.

Ο 54χρονος λοιπόν σίγουρα θέλει να μπει με το δεξί σε αυτή τη νέα πρόκληση της καριέρας του, ενδιαφέρον όμως θα έχει να δούμε τι έκαναν και οι προκάτοχοί του όταν ανέλαβαν την Εθνική ομάδα.

Από τον Ότο Ρεχάγκελ στον Κλαούτνιο Ρανιέρι και από τον Μίκαελ Σκίμπε στον Άγγελο Αναστασιάδη και στον Τζον Φαν’τ Σχιπ, πάμε να δούμε τι έκαναν στις πρεμιέρες τους.

Ότο Ρεχάγκελ

Πρεμιέρα με βαριά ήττα και τους χειρότερους δυνατούς οιωνούς ενόψει της συνέχειας για τον Ότο Ρεχάγκελ, που ευτυχώς δεν επιβεβιαώθηκαν. Η Ελλάδα αντιμετώπισε την Φινλανδία σε φιλικό με τους Σκανδιναβούς να βάζουν στην Εθνική ομάδα πέντε τέρματα, τα τέσσερα μάλιστα σε ένα ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε o Φόρσελ μόλις στο 14′, ενώ στο 22′ οι Φινλανδοί έκαναν το 2-0. Ο Καραγκούνης μείωσε προς στιγμήν δέκα λεπτά μετά, όμως ο Κόλκα έκανε το 3-1 στο 38′. Το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε ο Φόρσελ με δεύτερο προσωπικό τέρμα, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 55′ ο Λιτμάνεν.

Φερνάντο Σάντος

Το πρώτο παιχνίδι του Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της Ελλάδας ήταν τον Αύγουστο του 2010 απέναντι στην Σερβία εκτός έδρας, σε φιλικό πλαίσιο. Το ντεμπούτο του συνοδεύτηκε με νίκη αφού επικράτησε με 1-0 με το γκολ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη, λίγο πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο.

Κλαούντιο Ρανιέρι

Η Εθνική ομάδα προερχόταν από ένα άκρως επιτυχημένο καλοκαίρι στα γήπεδα της Βραζιλίας όπου έφτασε μέχρι και τους «16» της διοργάνωσης. Ο Φερνάντο Σάντος αποτελούσε παρελθόν και η ομοσπονδία έδωσε το χρίσμα στον πολυδιαφημισμένο Ιταλό, Κλαούντιο Ρανιέρι.

Καταστροφική η παρουσία του στα τέσσερα παιχνίδια που έκατσε στον πάγκο της Εθνικής, πολύ κακό και το ντεμπούτο του. Ήττα εντός έδρας από την Ρουμανία με τέρμα του Μαρίκα από το 10ό λεπτό και γενικότερα πολύ κακή εμφάνιση.

Σέρχι Μαρκαριάν

Mόλις για τρία παιχνίδια έμεινε στον πάγκο της Εθνικής ομάδας ο Σέρχιο Μαρκαριάν και ήρθε ως αντικαταστάτης του Ρανιέρι με σκοπό να σώσει ότι σώζεται για την πρόκριση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Στο πρώτο του παιχνίδι η Εθνική έμεινε στο 0-0 απέναντι στους Ούγγρους σε ένα πολύ κλειστό ματς χωρίς πολλές καλές στιγμές.

Mίκαελ Σκίμπε

Έπειτα ήρθε η στιγμή του Μίκαελ Σκίμπε, του Γερμανού τεχνικού που θεωρήθηκε πως θα φέρει την απαραίτητη πειθαρχία και τεχνογνωσία στις τάξεις της Εθνικής ομάδας. Το ξεκίνημα πολύ απογοητευτικό και μάλιστα χτύπησε καμπανάκι αφού η Ελλάδα ηττήθηκε σε φιλικό προετοιμασίας από το Λουξεμβούργο παρακαλώ με 1-0, με το γκολ του Αουρελιέν Γιόακιμ.

Άγγελος Αναστασιάδης

Πάμε πιο πρόσφατα και στις 15 Νοεμβρίου του 2018. Πρεμιέρα για τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο της Εθνικής ομάδας για το UEFA Nations League με αντίπαλο την Φινλανδία. Οι διεθνείς έδειξαν καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με αυτό που είχαμε συνηθίσει και τελικά η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 1-0, με το αυτογκόλ του Αλμπίν Γκράνλουντ στο 25′.

Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν η ίδια, με τον έμπειρο προπονητή να αποχωρεί μετά από έξι παιχνίδια και τέσσερις ήττες.

Tζον Φαν’τ Σχιπ

Φτάσαμε και στον τελευταίο εκλέκτορα της Εθνικής, τον Τζον Φαν’τ Σχιπ. Ο Ολλανδός με περγαμηνές από τον Άγιαξ και μία σπουδαία καριέρα ως ποδοσφαιριστής, που δεν ήταν ανάλογη με αυτή του προπονητή. Είχε κάποια περάσματα από ομάδες της Ολλανδίας, της Αυστραλίας και του Μεξικού, χωρίς όμως την μεγάλη επιτυχία.

Η επιλογή του προξένησε σε πολλούς απορία, όμως η ομοσπονδία έβλεπε σε εκείνον έναν άνθρωπο με κίνητρο. Το ξεκίνημά του σίγουρα δεν ήταν καταστροφικό στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, άλλωστε είχαμε μείνει αρκετά πίσω στην βαθμολογία. Η ήττα με 1-0 από το πέναλτι του Πούκι στο 52′ δεν έβγαλε αρκετά συμπεράσματα. Η συνέχεια ήταν ελπιδοφόρα, όμως ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Η συνέχεια γνωστή.