Πορτογαλία - Τουρκία 3-1: Ο Γιλμάζ το... έχασε ο Νούνιες το έβαλε και ο Σάντος ανάσανε παρέα με την πρόκριση

Μια μεγάλη και δύσκολη πρόκριση κατάφερε να πάρει η Πορτογαλία, η οποία κέρδισε με 3-1 την Τουρκία, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ως μοιραίο τον Γιλμάζ, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2, όταν και έχασε πέναλτι στο 83ο λεπτό..

Την χαριστική βολή έδωσε στις καθυστερήσεις ο Νούνιες, ο οποίος κλείδωσε την πρόκριση για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, όπου θα βρει την Βόρεια Μακεδονία.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για την Πορτογαλία, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν από νωρίς αρκετές καλές τελικές προσπάθειες, ενώ το γκολ δεν άργησε να έρθει, καθώς μόλις στο 15ο λεπτό ο Οτάβιο κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Η φάση ξεκίνησε με τον Μπερνάρντο Σίλβα να πιάνει ένα πολύ ωραίο σουτ, το οποίο όμως δεν του έκανε το χατίρι καθώς σταμάτησε στο δοκάρι, το ριμπάουντ όμως κατάφερε να πάρει ο Οτάβιο, ο οποίος κατάφερε να κερδίσει τον Τσακίρ κάνοντας το 1-0.

Ακόμα και μετά το γκολ η Τουρκία δεν έδειχνε να μπορεί να βρει τα πατήματά της στον αγωνιστικό , καθώς οι γηπεδούχοι έδειχναν να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, ενώ έφτασε να δημιουργήσει άλλες τόσες, οι οποίες όμως δεν έγιναν ποτέ απειλές προς τον Τούρκο Τερματοφύλακα.

Το δεύτερο γκολ δεν έδειχνε πως θα μπορούσε να αργήσει πολύ και έτσι κι έγινε. Ο Οτάβιο από σκόρερ έγινε πασέρ και στο 42ο λεπτό έβγαλε σέντρα στον Ντιόγκο Ζότα, με τον επιθετικό της Λίβερπουλ να κάνει το 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Πορτογάλους να κάνουν και πάλι κουμάντο, τα πράγματα όμως μετά το 60’ άλλαξαν και οι Τούρκοι άρχισαν να… παίζουν μπάλα.

Αφού έγιναν απειλητικοί και έβγαλαν τις δικές τους φάσεις, κατάφεραν να βρουν και το γκολ, με τον Γιλμάζ να κάνει το 2-1 στο 65ο λεπτό, αλλάζοντας τις ισορροπίες.

Το γκολ φάνηκε να τους δίνει ακόμα μεγαλύτερη ψυχολογική ώθηση, καθώς έδειχναν έτοιμοι να βρουν και δεύτερο γκολ.

Στο οποίο και έφτασαν μια ανάσα στο 83ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν πολλές τελικές προσπάθειες, η μεγαλύτερη όμως ήρθε τότε, με τον Γιλμάζ να στήνει τη μπάλα στα 11 βήματα, η εκτέλεσή του όμως ήταν αρκετά κακή και η μπάλα πήγε άουτ.

Αυτό φάνηκε να τους… κόβει και τα πόδια. Σαν να μην έφτανε το χαμένο πέναλτι, ήρθε ένα ακόμη χτύπημα, το τελειωτικό, με τον Νούνιες να κάνει το 3-1 στον 90+4 μετά από ασίστ του Λεάο.

Πορτογαλία (4-3-3): Ντιόγκο Κόστα, Ντάλοτ, Ντανίλο, Φόντε, Γκερέιρο, Φερνάντες, Μουτίνιο, Σίλβα, Ρονάλντο, Οτάβιο, Ντιόγκο Ζότα

Τουρκία (4-4-2): Τσακίρ, Καμπάκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσούκ, Κουτλού, Τσελίκ, Κοκτσού, Τσαλχάνογλου, Ακτούρκογλου, Ουντέρ, Γιλμάζ