Nations League: Η Κύπρος ατύχησε στο δοκάρι και σώθηκε από το VAR

Η Κύπρος φιλοξενήθηκε από την Εστονία για τα πλέι άουτ του Nations League με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και όλα να κρίνονται στη ρεβάνς.

Αμφότερες οι εθνικές παρουσιάστηκαν κατώτερες των περιστάσεων, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει δίχως κάποια σπουδαία στιγμή. Εξαίρεση, αποτελεί το δοκάρι στο 22ο λεπτό, με την Κύπρο να χάνει τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά και ήταν τα «αφεντικά» στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Η… λύτρωση ήρθε στο 82ο λεπτό, όταν η η Εσθονία άνοιξε το σκορ κόντρα στην Κύπρο όμως με τη χρήση VAR ο διαιτητής υπέδειξε παράβαση, καθώς ο σκόρερ ήταν εκτεθειμμένος.

Θυμίζουμε πως ο νικητής του ζευγαριού, θα είναι εκείνος που θα βρεθεί στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδος, μαζί με την Βόρεια Ιρλανδία και το Κόσοβο.

ΕΣΘΟΝΙΑ: Ιγκόνεν, Πασκότσι (80′ Πούρι), Ταμ, Κλάβαν, Μετς, Ογιάμα, Κάιτ, Κρέιντα, Βασίλιεβ, Άνιερ (72′ Ζενιόβ), Σάπινεν (90+3′ Σόργκα)

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Αντωνίου, Χάμπος, Γκόγκιτς, Παναγιώτου, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κάστανος, Παπουλής (90+2′ Σπόλιαριτς), Πίττας (70′ Χριστοφή), Σωτηρίου (90+3′ Κακουλλής)

Μολδαβία – Καζακστάν 1-2

Την ήττα γνώρισε η εθνική του Όλεγκ Ρεάμπτσιουκ,η οποία έχασε 2-1 από το Καζακστάν, σε ένα ματς-έκπληξη.  Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Νικολαέσκου και πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μισό ωστόσο, ένα τραγικό λάθος τους… στέρησε τη νίκη. Στο 63ο λεπτό ο Μάλγκι έκανε το 1-1 ενώ δέκα λεπτά πριν τη λήξη, ο Πόσμακ σημείωσε ένα αυτογκολ, κάνοντας το τελικό 2-1.