Σουηδία- Τσεχία 1-0: «Καθάρισε» ο Κουέισον στην παράταση

Στην παράταση η Σουηδία επικράτησε της Τσεχίας 1-0 και κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την Πολωνία

Ίδρωσε αλλά τα… κατάφερε η Σουηδία, η οποία στην παράταση κατάφερε να επικρατήσει 1-0 της Τσεχίας για το Nations League και θα αντιμετωπίσει την Πολωνία για τα πάρει το εισιτήριο για τα τελικά του Μουντιάλ.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με την Σουηδία να «πατά» πιο συχνά στην περιοχή της Τσεχίας, δίχως όμως να απειλεί ουσιαστικά. Η «απάντηση» από τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 10ο λεπτό με τον Όλσεν όμως να μην ανησυχεί.

Η πρώτη τελική ανήκε στους Τσέχους, με τον Σούτσεκ να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από τα δοκάρια των Σουηδών, ενώ στο 11ο λεπτό ο Γιαν Κούτσα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με το γκολ του να ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ.

Το ματς έπεσε σε ρυθμό, με τον Βατσλίκ να απειλείται στο 25ο λεπτό, όπου μετά από εκτέλεση φάουλ, η άμυνα της Σουηδίας πραγματοποίησε εξαιρετικό κοντρόλ με τον Φόρσμπεργκ όμως να μην μπορεί να ολοκληρώσει σωστά την κεφαλιά. Λίγα λεπτά αργότερα, ο πορτιέρε του Ολυμπιακού πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση κρατώντας το ματς στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά στη ροή του αγώνα, καθως αμφότερες οι ομάδες ήταν κατώτερες των περιστάσεων. Ο «πονοκέφαλος» για την Σουηδία ξεκίνησε νωρίς, αφού ο Όλσον τραυματίστηκε και χρειάστηκε να βγει εκτός γηπέδου.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε μόλις στο 72ο λεπτό (!) με τους Σοηδούς να εκτελούν κόρνερ και τον Βατσλίκ να διώχνει με δυσκολία, ενώ στο 78ο λεπτό ο κίπερ των Πειραιωτών ήταν σωτήριος, αποκρούοντας την κεφαλιά του Ζβάμπερ. Η Τσεχία βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Κούστα να χάνει μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Το ματς δεν άφηνε πολλά περιθώρια και η παράταση αποτελούσε… μονόδρομο! Οι Σουηδοί μπήκαν πιο αποφασιστικά και στο 100ο λεπτό έφτασαν πολύ κοντά στο 1-0, με την άμυνα των γηπεδούχων να λέει «όχι». Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε μόλις δέκα λεπτά πριν οι ομάδες πάνε στην ρώσικη ρουλέτα. Ο Κουέισον με ένα εντυπωσιακό γκολ «κέρδισε» τον Βατσλίκ και οδήγησε την ομάδα του ένα βήμα πριν τα τελικά του Μουντιάλ.

Σουηδία: Όλσεν, Ντάνιελσον, Νίλσον, Λίντελοφ, Μάρτιν Όλσον, Έκνταλ, Κρίστοφερ Όλσον, Κλάεσον, Φόρσμπεργκ, Κουλουσέφσκι, Ίσακ.

Τσεχία: Βατσλίκ, Ζίμα, Μπράμπετς, Χόλες, Σάντιλεκ, Σούτσεκ, Μπάρακ, Μάζοπουστ, Χλόζεκ, Γιάνκτο, Κούστα.