Ελλάδα K21 - Λίχτενσταϊν K21 4-0: Καθάρισαν από το πρώτο κιόλας μέρος οι Ελπίδες

Η Εθνική Ελπίδων επικράτησε με 4-0 του Λίχτενσταϊν στον 7ο αγώνα της ομάδας για τον τέταρτο όμιλο των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ21 ανεβαίνοντας προσωρινά στην κορυφή.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου είχε πολύ εύκολο έργο απέναντι στην υποδεέστερη σε δυναμικότητα ομάδα της κεντρικής Ευρώπης. Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η ομάδα μας ήταν απόλυτα κυνική πετυχαίνοντας 3 γκολ από τις 5 τελικές είχε στον στόχο, κρατώντας παράλληλα το Λίχτενσταϊν στις μηδέν προσπάθειες.

Ο Ζαγαρίτης «σέρβιρε» και οι Μιχελής με τον Κοσίδη σκόραραν

Ο Νίκος Μιχελής ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ 21ο λεπτό. Ο Ζαγαρίτης εκτέλεσε το κόρνερ και ο αμυντικός της Βίλεμ πλάσαρε από τα όρια της μικρής περιοχής. ‘Εξι λεπτά αργότερα ο Ζαγαρίτης «σέρβιρε» και πάλι, αυτή τη φορά με σέντρα και ο Κοσίδης σκόραρε με υπέροχη κεφαλιά.

Στο 39′ ο Τζόλης πέτυχε το τρίτο και τελευταίο τέρμα της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Κοσίδης κινήθηκε παράλληλα στην μεγάλη περιοχή του Φόσερ, βρήκε με υπέροχο τακουνάκι τον Τζόλη κι εκείνος ταλαιπώρησε λίγο την άμυνα του Λίχτενσταϊν και στην συνέχεια σκόραρε για το 3-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Εθνική Ελπίδων ξεκίνησε πιο ανιαρά δίνοντας την ευκαιρία στο Λίχτενσταϊν να απειλήσει δύο φορές, με τον Τζολάκη να αναγκάζεται να επέμβει σε τετ α τετ στην πρώτη περίπτωση.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου αφυπνίστηκε μετά τις ευκαιρίες αυτές και ξεκίνησε και πάλι να πιέζει την άμυνα του Λίχστενσταϊν. Χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες και το γκολ τελικά ήρθε, έστω και στην τελευταία φάση του αγώνα, και πάλι από τον Χρήστο Τζόλη με υπέροχο τελείωμα στην κίνηση.

Το παιχνίδι έληξε έτσι με το σκορ στο 4-0 και την Εθνική Ελπίδων να φτάνει στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της.