Προκριματικά Μουντιάλ - Αφρική: Ο Σαλάχ πήρε «ρεβάνς» από τον Μανέ

Σαλάχ και Μανέ τέθηκαν εκ νέου αντιμέτωποι, αυτή τη φορά, με φόντο τα προκριματικά του Μουντιάλ, με τον Αιγύπτιο επιθετικό της Λίβερπουλ, να παίρνει τη ρεβάνς για τον χαμένο τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής απέναντι στον συμπαίκτη του.

Η Αίγυπτος πήρε σημαντική νίκη με 1-0 κόντρα στην Σενεγέλη στον πρώτο από τους δύο αγώνες της τρίτης φάσης των προκριματικών του Μουντιάλ της Αφρικής. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Σις στο 4ο λεπτό, αλλά σκοράροντας στην εστία της ομάδας του.

Ο Πάπε Αμπού Σισέ μπορεί να μην ξεκίνησε ως βασικός, ωστόσο μπήκε στον αγώνα στο 14ο λεπτό στην θέση του Ντιαλό, μετά από τραυματισμό του δεύτερου.

Διπλά για Αλγερία και Τυνησία – Ισόπαλο το ντέρμπι μεταξύ Γκάνας και Νιγηρίας

Η Αλγερία κέρδισε με 1-0 στην έδρα του Καμερούν χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Σλιμανί στο 40ο λεπτό. Στον πάγκο έμειναν για τα «αδάμαστα λιοντάρια» ο Επασί του ΟΦΗ και ο Κουντέ του Ολυμπιακού. Διπλό πέτυχε και η Τυνησία, που επικράτησε με 1-0 του Μάλι, με αυτογκόλ του Σισακό στο 36ο λεπτό, ο οποίος αποβλήθηκε κιόλας τέσσερα λεπτά αργότερα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κονγκό και του Μαρόκο και της Γκάνας με την Νιγηρία. Το Κονγκό άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Γουισά, με την Τυνησία να καταφέρνει τελικά να ισοφαρίσει στο 76ο λεπτό με τον Τισουντάλι, παρά το χαμένο πέναλτι του Μμάε στο 54ο λεπτό. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η Λ.Δ. του Κονγκό εξαιτίας της αποβολής του Ενγκοντά στο 85ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη. Στην «λευκή» ισοπαλία έμειναν Γκάνα και Νιγηρία.