Χανιά - Παναθηναϊκός Β' 2-0: Ο Μπαΐροβιτς έβγαλε... νοκ άουτ το «τριφύλλι» με δύο χτυπήματα

Τα Χανιά πήραν σημαντική νίκη στην έδρα τους με 2-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό Β’ σε αγώνα για την 26η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 έχοντας τον Μπαΐροβιτς σε μεγάλη μέρα, αφού πέτυχε ντοπιέτα. Οι Κρητικοί πλησίασαν έτσι στο -4 από την κορυφή, με τον Λεβαδειακό να έχει βέβαια δύο αγώνες λιγότερους.

Τα Χανιά μπήκαν αρκετά καλά από το ξεκίνημα του αγώνα και άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Μπαΐροβιτς μόλις στο 13ο λεπτό. Επτά λεπτά αργότερα έφτασαν κοντά να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους, αλλά ο Ξενόπουλος κράτησε το μηδέν. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και δημιούργησαν κι εκείνοι μία ευκαιρία στο 24ο λεπτό, όμως δίχως να κατορθώσουν να σκοράρουν.

Αυτό το πλήρωσαν στην συνέχεια, αφού ο Μπαΐροβιτς «χτύπησε» και πάλι στο 30ο λεπτό και διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και τον Χανίων γράφοντας το 2-0. Οι παίκτες του Βάθκεθ αναγκάστηκαν να αλλάξουν τον τρόπο προσέγγισή τους στο παιχνίδι μετά και το δεύτερο γκολ που δέχθηκε και ο Παναθηναϊκός και διεκδίκησαν μέτρα στο γήπεδο, όμως χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, αφού όσο και αν τα Χανιά ηρέμησαν μετά την εδραίωση του προβαδίσματός τους, συνέχισαν να ελέγχουν κατά μεγάλο ποσοστό το παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος τα Χανιά οποισθοχώρησαν κι έδωσαν χώρο στον Παναθηναϊκό. Όμως, οι «πράσινοι» δυσκολευόντουσαν να διασπάσουν την άμυνα των Χανίων με αποτέλεσμα η πρώτη τους τελική να είναι στο 62ο λεπτό. Στο 80ο το «τριφύλλι» απείλησε και πάλι όμως χωρίς επιτυχία. Κάπως έτσι το 2-0 του πρώτου μέρους διατηρήθηκε εύκολα μέχρι το τέλος για τους Κρητικούς που πήραν σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουν μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της ανόδου.

Η νίκη αυτή έφερε τα Χανιά στην 3η θέση με 44 βαθμούς, 4 πίσω από τον πρώτο Λεβαδειακό και 1 από την δεύτερη Καλαμάτα, με τις δύο ομάδες όμως να έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα. Ο Παναθηναϊκός Β’ παρέμεινε στην 10η θέση με 29 βαθμούς.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Πατάπης, Παντεκίδης, Κογιέτε, Παναγιωτούδης, Κάρλος (85′ Παράνο), Τριανταφυλλάκος (73′ Νικολής0, Βασιλόγιαννης (85′ Τσαμούρης), Μπαΐροβιτς, Κόλα (56′ Βάρκας)

Παναθηναϊκός Β (Χαβιέρ Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Σερπέζης, Θεοχάρης (73′ Ηλιάδης), Σιδεράς, Ρόμπι (57′ Κούτσιας), Καρβούνης (73′ Καράμπας), Μαραθωνίτης (57′ Κρυπαράκος), Μαρτίνης (81′ Ματσαδές), Αλμπάνης, Τσιριγώτης