Kροατία - Σλοβενία 1-1: Η Σλοβενία του Κούρτιτς ισοφάρισε στις καθυστερήσεις την Κροατία

Kροατία – Σλοβενία 1-0: Ο Κράμαριτς νίκησε την ομάδα του Κούρτιτς, με την Κροατία να επικρατεί με 1-0.

Η Κροατία αν και κρατούσε τη νίκη μέχρι και τις καθυστερήσεις του αγώνα με το γκολ του Κράμαριτς από το πρώτο ημίχρονο τελικά ισοφαρίστηκε στο τέλος με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Στο ματς που έγινε σε φιλικά πλαίσια σε τουρνουά του Κατάρ οι Κροάτες ήταν πολύ καλύτεροι από την ομάδα του Γιασμίν Κούρτιτς που αγωνίστηκε βασικός και είχαν την υπεροχή και τις φάσεις στο ημίχρονο, με τους αντιπάλους τους να μην έχουν τελική στα πρώτα 45′.

Ο Κράμαριτς ήταν αυτός που σκόραρε τελικά για την Κροατία στο 39′ μετά από ασίστ του Τσαλέτα Τσαρ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο προπονητές προχώρησαν σε μαζεμένες αλλαγές, με τον Μάρκο Λιβάγια να περνά στο ματς στο 70′. Τελικά οι Σλοβένοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με γκολ του Μπίγιολ στο 90+2′.

Οι δύο ομάδες έχουν έναν ακόμη αγώνα την Τρίτη στις 29 του μήνα, οι Κροάτες με την Βουλγαρία και η Σλοβενία με το Κατάρ.

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Τσαλέτα Τσαρ, Πόνγκρασιτς, Κβάρντιολ, Πέρισιτς, Κόβασιτς(70′ Πάσαλιτς), Μόντριτς(70′ Μάγιερ), Γιουράνοβιτς, Κράμαριτς(73′ Βλάσιτς), Μπούντιμιρ(70′ Λιβάγια)

Σλοβενία: Όμπλακ, Μπίγιολ, Μπρέκαλο, Μπλάζιτς, Κράνισιτς, Σίκοσεκ, Κούρτιτς, Τσερίν(63′ Στάνκοβιτς), Λόβριτς(63′ Ζέρμπιτς), Ζάις, Σπόραρ(63′ Σέσκο)