Ιρλανδία - Βέλγιο 2-2: Οι... πειραματικοί Βέλγοι έχασαν τη νίκη μέσα απ' τα χέρια τους

Ιρλανδία – Βέλγιο 2-2: Χωρίς να έχει τα βαριά της ονόματα στην αποστολή, η Εθνική Βελγίου δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Ιρλανδία, όντας ισόπαλη με σκορ 2-2 στο πλαίσιο των διεθνών φιλικών αγώνων…

O Ρομπέρτο Μαρτίνες από τις κλήσεις του, ενόψει των φιλικών αγώνων, έκανε ξεκάθαρη τη διάθεση του να δοκιμάσει πράγματα, αλλά και νέα πρόσωπα στα φιλικά της Εθνικής Βελγίου. Οι «κόκκινοι διάβολοι» παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές στο βασικό τους σχήμα, ωστόσο ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το παιχνίδι.

Μόλις στο 12ο λεπτό, με τον Μπατσουαγί πήραν το προβάδισμα, δείχνοντας πως δεν αντιμετωπίζει προβλήματα κόντρα στους Ιρλανδούς ακόμα και με πειραματικό σχήμα. Βέβαια, η ομάδα του Βελγίου αν και είχε τις ευκαιρίες απειλώντας την εστία του Κέλεχερ, ισοφαρίστηκε από τους Ιρλανδούς στο 35′, με τον Ογκμπέν να πετυχαίνει ένα πολύ ωραίο γκολ με γυριστό.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, με τους Βέλγους να επιστρέφουν το ίδιο δυναμικοί στο δεύτερο μέρος. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνες βρήκε νωρίς στα δίχτυα και πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ, στο 58′.

Ωστόσο, στο 85ο λεπτό, ο σκόρερ της Ιρλανδίας έγινε assistman, σερβίροντας το γκολ στον Μπρόουν, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μινιολέ, με τον πορτιέρε των Βέλγων να μην καταφέρνει ν’ απομακρύνει την μπάλα και το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 2-2.

Ιρλανδία: Κέλεχερ, Ίγκαν, Ντάφι, Κόουλμαν, Μακλίν, Ντόχερτι, Κούλεν, Χέντρικ, Νάιτ, Ρόμπινσον, Ογκμπέν

Βέλγιο: Μινιολέ, Ντενάιερ, Μπογιατά, Τεάτ, Σαλεμάνκε, Ντεντόνκερ, Τίλεμανς, Αζάρ, Ντε Κέτελερ, Βανάκε, Μπατσουαγί