Super League 2 Νότιος Όμιλος: «Φρένο» η Ζάκυνθος στην Καλαμάτα και... δώρο για την Καλλιθέα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Νοτίου Ομίλου της Super League 2

Mεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον είχαν τα σημερινά ματς του Νοτίου Ομίλου της Super League 2, με τον Λεβαδειακό να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας και την Καλλιθέα να…πλησιάζει επικίνδυνα.

Ενώ η Καλαμάτα είχε σίγουρη την νίκη και την θέση στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, η Ζάκυνθος έβαλε «φρένο» στα όνειρά της, με την ισοπαλία να αποτελέι… δώρο για την Καλλιθεά.

Αναλυτικά τα ματς του Νοτίου Ομίλου

Ηρόδοτος-Ρόδος 0-0

Ηρόδοτος και Ρόδος μοιράστηκαν από ένα βαθμό, με το ματς να λήγει με λευκή ισοπαλία και τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Αμφότεροι οι σύλλογοι βρίσκονται σην ζώνη του υποβιβασμού, με τους βαθμούς που χάθηκαν να είναι… πολύτιμοι.

Ηρόδοτος (Βούζας): Κρόστα, Κόρτσαμ (80′ λ.τ Σουρνάκης), Αργκιλέσι, Γκόμεζ, Κυριακίδης, Καντέ, Βρεττός, Ποζατζίδης, Καπέλ, Μακρυδάκης, Αμπουμπακάρι (62′ Αποστολίδης).

Ρόδος (Χατζηνικολάου): Θεοδωράκης, Χύσι, Μακρυδημήτρης, Τσάβες (70′ Σουλάι), Νικολόπουλος, Μαρτσάκης, Αδαμάκης (62′ Δελαπόρτας), Μάρκοβιτς (62′ Παπάζογλου), Μίγγος, Καψάλης, Μπότος (79′ Καραγεώργης).

Καλλιθέα-Κηφισιά 1-0

Καλλιθέα και Κηφισία προσέφεραν αρκετό θέαμα στην μεταξύ τους αναμέτρηση, χωρίς ωστόσο να αλλάζουν τον πίνακα του σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά και το ματς να μένει στο 0-0.

Δέκα λεπτά πριν την λήξη, ο Ιμπραχίμα Κονέ με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Αναγνωστόπουλου! Μόλις τρία λεπτά αργότερα, στο 84ο λεπτό ο Μάλτσι, με δυνατό σουτ έκανε το τελικό 1-0 της αναμέτρησης.

Με τον βαθμό αυτό η Καλλιθέα σκαρφάλωσε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +3 από τα Χανιά.

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Μανθάτης, Βασιλούδης, Κύργιας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Σαντάνα, Ντιμίτριους, Μουνιέ, Κυνηγόπουλος, Τσιντώνης.

Κηφισιά (Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Γκότοβος, Αρτυματάς, Παλασέβσκι, Τετέι, Παπασάββας, Οικονομίδης, Καλλέργης, Μουστάκης, Ρικάρντο Βαζ, Παυλάκης.

Ζάκυνθος-Καλαμάτα 1-1

Την μπουκιά… από το στόμα έκλεψε η Ζάκυνθος από την Καλαμάτα, η οποία με γκολ buzzer-beater έκανε το 1-1 «κρατώντας» τους φιλοξενούμενους στην τρίτη θέση.

Με τον συνήθη ύποπτο Λουκίνα, η Καλαμάτα άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης και όπως όλα έδειχναν θα «έπιανε» την κορυφή μαζί με τον Λεβαδειακό.

Ωστόσο, υπολόγιζε χωρίς τους γηπεδούχους, οι οποίοι στις καθυστερήσεις, μετα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιμέλι έκαναν το τελικό 1-1.

Ζάκυνθος (Νόλης): Μέντεζ, Καράμι, Κούνια, Άργκους, Καλλιβωκάς, Κιτόκο, Νικολακόπουλος, Οντόνε, Μπαζάν, Τσιμέλι, Σούρμπης.

Καλαμάτα (Μπελά): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο, Αναστασόπουλος, Μαβινγκά, Παπατόλιος, Τσαγκαλίδης, Παυλίδης, Χέρμπερτ, Μπόρχες, Λουκίνας.