Nations League: Η Κύπρος 2-0 την Εσθονία, «έκλεισε» θέση στον όμιλο της Ελλάδας

Πλέον η Κύπρος θα βρίσκεται στον τρίτο όμιλο του Nations League, όπου είναι και η Εθνική Ελλάδος, μαζί με την Βόρεια Ιρλανδία και το Κόσοβο.

Η Κύπρος κατάφερε να επικρατήσει της Εσθονίας 2-0 στα πλέι άουτ του Nations League και πλέον έκλεισε μία θέση στον τρίτο όμιλο.

Παρά το 0-0 του πρώτου μεταξύ τους αγώνα, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και πήραν την πολυπόθητη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Τζιωνής μόλις στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης με εντυπωσιακό σουτ. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός, με ένα γκολ-κεραυνό έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι για το 1-0.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το… αριστερό για την ομάδα της Κύπρου, αφού στο 47ο λεπτό έμεινε με δέκ παίκτες, μετά την αποβολή του Σπολιάριτς, ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα.

Κόντρα στην αριθμητική υπεροχή, η Εσθονία δεν κατάφερε να πιέσει με τους γηπεδούχους να διπλασιάζουν τα τέρματά τους στο 51ο λεπτό, με τον συνήθη ύποπτο Σωτηρίου, ο οποίος έκανε το τελικό 2-0.

Πλέον η Κύπρος θα βρίσκεται στον τρίτο όμιλο του Nations League, όπου είναι και η Εθνική Ελλάδος, μαζί με την Βόρεια Ιρλανδία και το Κόσοβο.