Πορτογαλία - Βόρεια Μακεδονία 2-0: Με Μπρούνο… Airways στο Κατάρ οι Πορτογάλοι του Σάντος

Την πρόκριση στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου του Κατάρ πανηγύρισε η Πορτογαλία, η οποία κέρδισε την Βόρεια Μακεδονία με 2-0 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες που πέτυχε και τα 2 γκολ των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν πως δεν είναι μόνο στα χαρτιά το φαβορί και αφού το έβγαλαν αυτό στο χορτάρι, κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη πρόκριση.

Η διαφορά ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή

Αρκετά νωθρά έδειξαν να ξεκινάνε και οι δύο ομάδες, κάτι απόλυτα φυσιολογικό από τη στιγμή που η αναμέτρηση έδινε το εισιτήριο για την τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου του 2022 στο Κατάρ.

Με το πέρασμα του χρόνου όμως η Πορτογαλία άρχισε να δείχνει και μέσα στον αγωνιστικό χώρο πως είναι η καλύτερη και πιο ποιοτική ομάδα, ξεκινώντας να… σφίγγει τον κλοιό γύρω από τους φιλοξενούμενους.

Η αρχή του επιθετικού… κρεσέντο έγινε στο 14ο λεπτό με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Ντιμιτριέφσκι, το πλασέ του Πορτογάλου σούπερ σταρ όμως πέρασε άουτ.

Η Πορτογαλία δεν έδειξε να… σαστίζει από την σημαντική χαμένη ευκαιρία και αφού συνέχισε να πιέζει, 10 λεπτά αργότερα κατάφερε να βρει μια ακόμα πολύ καλή στιγμή. Αυτή τη φορά εκτελεστής ήταν ο Ζότα, ο οποίος παρότι σηκώθηκε μόνος τους από καλή θέση, η κεφαλιά του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν κατάφεραν οι συμπαίκτες του, το έκανε στο 32ο λεπτό, ο Μπρούνο Φερνάντες, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Κριστιάνο και με ένα έξοχο τελείωμα, έκανε το 1-0 βάζοντας τις βάσεις, για μια ακόμη πρόκριση.

Την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του έχασε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 40ο λεπτό, ο Ζότα, με τον επιθετικό της Λίβερπουλ, να βγαίνει φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, χωρίς όμως να μπορεί να βρει εστία και έτσι να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το εύθραυστο 1-0.

Ο Μπρούνο το… ξεκλείδωσε, ο Φερνάντες το… κλείδωσε

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ξεκίνησαν πιο ήρεμα, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας και την Βόρεια Μακεδονία, παρότι ήθελε το γκολ, δεν έδειχνε να μπορεί να βρει τον τρόπο να απειλήσει.

Η Πορτογαλία άργησε να βρει ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, όταν όμως βρήκε έκανε αυτό που έπρεπε. Στο 65ο λεπτό, ο Ζότα έβγαλε πάσα ακριβείας στον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος με σουτ στην κίνηση βρήκε και δεύτερο γκολ κάνοντας το 2-0 και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρόκριση για την εθνική του ομάδα.

Την… εμφάνισή τους, επιθετικά, την έκαναν κοντά στο 80 λεπτό οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ζήτησαν πέναλτι πάνω σε 2 μαρκαρίσματα στην ίδια φάση με τον διαιτητή να λέει… παίζεται και στην απέναντι εστία, ο Μπρούνο πάσαρε στον Κριστιάνο, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση.

Τα τελευταία λεπτά φάνηκαν να είναι καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειξε να ψάχνει με μεγάλο ζήλο το γκολ, με τις καλύτερες ευκαιρίες να είναι πάλι για την Πορτογαλία.

Το σφύριγμα της λήξης έφερε και τους… ξέφρενους πανηγυρισμούς των παικτών της Πορτογαλίας, οι οποίοι τσέκαραν με κάθε επισημότητα το εισιτήριο για το Κατάρ.

Πορτογαλία: Ντίογκο Κόστα, Κανσέλο, Ντανίλο, Πέπε, Μέντες, Φερνάντες, Μουτίνιο, Οτάβιο, Ρονάλντο, Σίλβα, Ντιόγκο Ζότα

Βόρεια Μακεδονία: Ντιμιτρέφσκι, Ριστόφσκι, Μουσλιού, Βελόφσκι, Αλιόσκι, Ελμάς, Μπάρντι, Αντέμι, Τραικόφσκι, Ριστόφσκι, Κοσταντίνοφ