Super League 2 - Νότιος Όμιλος: Ισοπαλία για Ζάκυνθο και Παναθηναϊκό Β' - Επίδειξη δύναμης για Λεβαδειακό

Super League 2 – Νότιος Όμιλος: Ακόμα μία αγωνιστική που ο Παναθηναϊκός Β’ δεν κατάφερε να βρει νικηφόρο αποτέλεσμα, με τον Λεβαδειακό να κάνει επίδειξη δύναμης στη Ρόδο, κερδίζοντας με 4-0 την ομώνυμη ομάδα, παραμένοντας στην κορυφή του νότιου ομίλου.

Xωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού και την Ζάκυνθο. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο γήπεδο του Ασπροπύργου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, στο 49′, όταν από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικολακόπουλου, ο Ξενόπουλος απέκρουσε, αλλά ο Οντόνε πήρε το «ριμπάουντ» και με πλασέ πέτυχε το 1-0 σε κενή εστία.  Οι «πράσινοι» πίεσαν και στο 71′ έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Μαραθωνίτης σούταρε, ο Μέντες είχε «απάντηση» αλλά ο Κούτσιας πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή πέτυχε το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Λεβαδειακός επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι κορυφής με την Καλλιθέα, καθώς νίκησε τη Ρόδο με 4-0 εκτός έδρας και αύξησε τη διαφορά στους έξι βαθμούς από την Καλλιθέα και τα Χανιάμε με τους Κρητικούς να έχουν και δύο παιχνίδια περισσότερα.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη πήρε προβάδισμαστο 45+1′ με τον Πολέτο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πάτησαν γκάζι, πετυχαίνοντας άλλα τρία τέρματα. Ο Νίλι στο 55′ έκανε το 2-0 και έξι λεπτά μετά ήταν η σειρά του Μουτίνιο να χριστεί σκόρερ. Ο Πολέτο πέτυχε ένα ακόμα γκολ στο 74′, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Κηφισιά νίκησε 1-0 το Αιγάλεω στο Μιχάλης Κρητικόπουλος. Σκόρερ στον αγώνα ήταν ο Καλύβας, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με αποτέλεσμα η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να πάρει το τρίποντο, το οποίο την ανέβασε στην τέταρτη θέση.

Στο κρητικό ντέρμπι μεγάλη κερδισμένη ήταν η Επισκοπή, που νίκησε τον Ηρόδοτο 1-0. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Νταρζίσιο στην εκπνοή του πρώτο ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Επισκοπή ανέβηκε στους 39 βαθμούς, ενώ ο Ηρόδοτος είναι προτελευταίος με 21 βαθμούς