Ελλάδα Κ17 - Ολλανδία Κ17 0-0: Η Ολλανδία της «χ»άλασε την πρόκριση

Ελλάδα Κ17 – Ολλανδία Κ17 0-0: Η Ολλανδία έβαλε δύσκολα στην Εθνική Παίδων U17 και την άφησε στο 0-0, ενώ η ίδια πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση, της Elite Round του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της U17.

Η Εθνική μας ομάδα αποκλείστηκε, καθώς τερμάτισε τρίτη στον όμιλο της με 3 βαθμούς, καθώς στο άλλο παιχνίδι η Ουγγαρία επικράτησε με 3-1 της Σλοβακίας και πήρε την δεύτερη θέση.

Οι Ολλανδοί μας περιόρισαν αρκετά και δεν άφησαν τους ποδοσφαιριστές της Εθνικής μας να κάνουν το παιχνίδι τους. Από την άλλη η άμυνα της “Γαλανόλευκης” κράτησε το μηδέν στην άμυνα.

Οι νεαροί ποδοσφαιριστές της Ελληνικής ομάδας είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κάποιο γκολ. Μάλιστα στο 92ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Δρόσο, που θα μπορούσε να πάρει τη νίκη.

Οι Ολλανδοί είχαν πέναλτι στο 79ο λεπτό με τον Μπαμπάντι, το οποίο απέκρουσε ο νεαρός Αγγελίδης. Ο Έλληνας πορτιέρο ήταν καλός σε όλη τη διάρκεια του μάτς, καθώς προχώρησε σε αρκετές αποκρούσεις, κρατώντας “όρθια” την Εθνική μας ομάδα.

Το τελικό σφύριγμα άφησε μεγάλη πικρία στους νεαρούς ποδοσφαιριστές της Ελλάδας, καθώς η εικόνα του μάτς ήταν προς το μέρος της, έχοντας και την τεράστια ευκαιρία στο τέλος, αλλά η τύχη δεν βοήθησε τους “γαλανόλευκους”!

ΕΛΛΑΔΑ: Αγγελίδης, Δεληγιάννης, Αλεξίου, Κωττάς, Λατίφης (54′ Αμπαρτζίδης), Τζίμας (69′ Καλοσκάμης), Γκούμας (87′ Μαυρόπουλος), Κοσίδης (54′ Δρόσος), Γκιτέρσος, Φίλων, Αδάμ