Europa League highlights: Η Άϊντραχτ έκλεισε το «Καμπ Νου», η Γουέστ Χαμ έσβησε τα φώτα στη Λιόν

H Λειψία έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Europa League με την εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη της επί της Αταλάντα. Την ακολούθησαν Γουέστ Χαμ και Άϊντραχτ που απέκλεισαν Λιόν και Μπαρτσελόνα αντίστοιχα.

Με δυο γκολ του Κριστοφέρ Ενκουνκού (18΄, 87΄πεν) η Λειψία πέρασε νικηφόρα (2-0) από το Μπέργκαμο, πέταξε εκτός την Αταλάντα και προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης Μπράγκα – Ρέιντζερς.

Tα highlights του Αταλάντα – Λειψία 0-2

Παρέλαση έκαναν οι Λονδρέζοι της Γουεστ Χαμ στη Λιόν. Από τη στιγμή που άνοιξαν το σκορ με τον Ντόουσον (38΄) κυριάρχησαν στο γήπεδο και πέτυχαν άλλα δυο γκολ με τους Ράις (44΄) και Μπόουεν (48΄)

Tα highlights του Λιόν – Γουέστ Χαμ 0-3

Οι Γερμανοί πάγωσαν το Κάμπ Νου με δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (Κόστιτς πεν, Μπορέ) και το έκαναν… ψυγείο στην επανάληψη όταν σκόραραν για τρίτη φορά με τον Κόστιτς (67΄). H Μπάρτσα πέτυχε δυο γκολ στις καθυστερήσεις με τους Μπουσκέτς, Ντεπάι (το δεύτερο στο 101΄)

Tα highlights του Μπαρτσελόνα – Άϊντραχτ 2-3

Οι Ρέιντζερς έβαλαν δυο γκολ στα πρώτα 45 λεπτά με τον Ταβερνιέ ενώ άφησαν την Μπράγκα με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά οι Πορτογάλοι κατάφεραν με τον Κάρμο στο 83΄να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί οι Ρέιντζερς πέτυχαν το 3-1 με τον Ρούφε και «σκότωσαν» τους φιλοξενούμενους που έμειναν με 9 παίκτες.

Tα highlights του Ρέιντζερς – Μπράγκα 3-1 (παράταση)