Η… κατάρα των γρήγορων γκολ

Τι συνδέει τον τελικό του «Γουέμπλεϊ», με την Κωνσταντινούπολη και το «Όλντ Τράφορντ», όταν στο γήπεδο αναμετρώνται Ιταλοί και Άγγλοι. Όποιος από τους δύο σκοράρει… με το καλημέρα, χάνει!

«Μέσα μου κάτι δεν πήγαινε καλά και δεν μου επέτρεπε να ηρεμήσω. Να σκοράρω εγώ και μάλιστα τόσο γρήγορα και σε έναν τελικό… Ήταν πραγματικά περίεργο», είχε εξομολογηθεί πρόσφατα ο Πάολο Μαλντίνι για τον χαμένο τελικό της Κωνσταντινούπολης. Ο αρχηγός των «ροσονέρι» είχε ανοίξει το σκορ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο τη Λίβερπουλ στην Πόλη το 2005.

Η Μίλαν των Καφού, Πίρλο, Ζέερντοφ, Κακά και Σεφτσένκο ήδη από το ημίχρονο προηγούταν 3-0 της Λίβερπουλ των Ντούντεκ, Τζέραρντ, Τσάμπι Αλόνσο και Μπάρος.

Στο δεύτερο μέρος, το όνειρο μετατράπηκε σε εφιάλτη για τους Ιταλούς και οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στην παράταση και στη διαδικασία των πέναλτι. Μολονότι η… ρεβάνς της ιταλικής ομάδας ήρθε 2 χρόνια αργότερα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, το «τραύμα» υπάρχει ακόμα στην καρδιά των «ροσονέρι». Από την πλευρά τους οι «Ρεντς», πήραν μια παλικαρίσια νίκη, έκαναν το «θαύμα» και σήκωσαν το 5ο τους Τσάμπιονς Λιγκ, με την στήριξη των οπαδών τους που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Ατατούρκ».

Εχθές και πάλι σε μία ιταλοαγγλική μονομαχία, ο Λουκ Σο… εκτέλεσε την Ιταλία, μόλις συμπληρώθηκαν 1 λεπτό και 56 δευτερόλεπτα αγώνα, στον τελικό του EURO 2020, στο «ναό» του ποδοσφαίρου και φάνηκε να βάζει τις βάσεις για το πολυσυζητημένο και ακόμα πιο…  πολυτραγουδισμένο «It’s coming home». Ήταν το πιο γρήγορο τέρμα στην ιστορία των τελικών της διοργάνωσης. Ωστόσο, οι Ιταλοί επέστρεψαν στο ματς με το γκολ του Λεονάρντο Μπονούτσι και τελικά το πήραν στα πέναλτι και αναδείχτηκαν πρωταθλητές Ευρώπης.

Μερικά χρόνια πριν, στο «Ολντ Τράφορντ» και στην αναμέτρηση για τη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ την σεζόν 1997-98 ανάμεσα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη Γιουβέντους, ήταν ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο, που έβαλε γκολ από… το πούλμαν. Ο Ιταλός επιθετικός, σκοράρει κατά την προσφιλή του συνήθεια αλλά αυτή τη φορά από… τα αποδυτήρια και ενώ το χρονόμετρο δείχνει 20,12 δευτερόλεπτα. Το 0-1 έγινε τελικά 3-1 και οι «Κόκκινοι διάβολοι» πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη με 3-2.