Ρεάλ Μαδρίτης: Βίντεο - Ο Μπενζεμά έχασε δυο πέναλτι μέσα σε επτά λεπτά στο 3-1 με την Οσασούνα!

Ρεάλ Μαδρίτης: Βίντεο – Ο Μπενζεμά έχασε δυο πέναλτι μέσα σε επτά λεπτά στο 3-1 με την Οσασούνα!

Με τη χτεσινοβραδινή (20/4) νίκη της 3-1 επί της Οσασούνα η Ρεάλ Μαδρίτης χρειάζεται μόλις τέσσερις βαθμούς για να εξασφαλίσει τον 35ο τίτλο στη La Liga. Η πολυτιμή νίκη ήρθε παρά το γεγονός ότι ο Καρίμ Μπενζεμά έχασε δύο πέναλτι μέσα σε επτά λεπτά (52΄και 59΄)!

Είναι δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος έχασε δύο συνεχόμενα πέναλτι. Κι όμως αυτό ακριβώς συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Ο Μπενζεμά δεν αστόχησε αλλά ο τερματοφύλακας Σέρχιο Ερέρα μάντεψε τις προθέσεις του Γάλλου και στις δυο εκτελέσεις.

Από το 16Χ16 στα 4 χαμένα πέναλτι

Απίστευτο είναι και το γεγονός ότι ο Μπενζεμά ο οποίος είχε 16 στα 16 πέναλτι μέχρι πριν από λίγους μήνες τώρα μετράει 4 χαμένα μέσα στη σεζόν! Ποιος; Ο Μπενζεμά που έχει ήδη 39 γκολ φέτος, από τα οποία τα 25 στη La Liga.

Όπως ήταν επόμενο ο Κάρλο Ανσελότι ρωτήθηκε στη συνέντευξη Τύπου για τα δύο πέναλτι που έχασε ο Μπενζεμά. Ο Ιταλός τεχνικός υπερασπίστηκε τον επιθετικό του λέγοντας: «Και άλλο πέναλτι να κερδίζαμε, αυτός θα το εκτελούσε. Και το επόμενο που θα κερδίσουμε, αυτός θα το πάρει. Όποιος εκτελεί πέναλτι θα χάσει και μερικά. Ακόμα κι αν δεν σκόραρε απόψε, έπαιξε καλά».