Στοίχημα: Προκρίνεται άνετα στον τελικό η Πόρτο

Ο Σπύρος Νάσιος προτείνει ισχυρά σημεία από την Σουηδική Allsvenskan και το Κύπελλο Πορτογαλίας

Πάμε τώρα να δούμε τις προτάσεις μας από το πρωτάθλημα της Σουηδικής Allsvenskan, αλλά και να αναλύσουμε και να δούμε τι σημείο θα προτείνουμε στο ντέρμπι Πόρτο – Σπόρτινγκ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας.

Πρώτο ματς επιλογής το Βάρναμο – Μάλμε, όπου θα εμπιστευτούμε το διπλό από το πρώτο ημίχρονο. Αήττητοι οι φιλοξενούμενοι με δυο νίκες και μια ισοπαλία και σε απόσταση τριών βαθμών από την κορυφή. Η Βάρναμο έχει μόλις μια ισοπαλία και δυο ήττες και βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού. Η Μάλμε αναμένεται να πρωταγωνιστήσει, όπως πάντα, στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι η Χέλσινγκμποργκ κοντράρεται με την Έλφσμποργκ. Ιστορικές ομάδες αλλά σε κάθετη πτώση τα τελευταία χρόνια. Οι γηπεδούχοι δεν έχουν καταφέρει ακόμα να γευτούν τη χαρά της νίκης και βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας. Η Έλφσμποργκ πήρε την πρώτη της νίκη και ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία την φετινή της πορεία στο πρωτάθλημα. Με το ανάλογο ρίσκο θα πάμε με την ισοπαλία.

Φύγαμε για Πορτογαλία και τη ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου, με την Πόρτο να φιλοξενεί την Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Οι «δράκοι» έχουν αποκτήσει σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό, μετά τη νίκη τους με 2-1 στο «Χοσέ Αλβαλάδε». Με τη νίκη επί της Πορτιμονένσε το Σαββατοκύριακο, αγκάλιασαν ουσιαστικά και την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλήματος. Θέλουν και το τρόπαιο του Κυπέλλου και ο άσος από το πρώτο ημίχρονο αξίζει.

20:00 Βάρναμο – Μάλμε  2 ΗΜ. / 2 ΤΕΛ. (2.37)

20:00 Χέλσινγκμποργκ – Έλφσμποργκ  Χ (3.75)

22:15 Πόρτο – Σπόρτινγκ  1 ΗΜ. / 1 ΤΕΛ. (3.20)