Απίστευτο: Χαρίζει το Scudetto η Νάπολι, επική ανατροπή της Έμπολι σε οκτώ λεπτά

Απίστευτο: Χαρίζει το Scudetto η Νάπολι, ήττα με επική ανατροπή της Έμπολι σε οκτώ λεπτά

Απίθανα πράγματα συνέβησαν στο «Στάδιο Κάρλο Καστελάνι» της Τοσκάνης, με τη Νάπολι να χάνει τρεις πολύτιμους βαθμούς στην κούρσα για το Scudetto, κόντρα στην Έμπολι. Στο καναβάτσο οι «παρτενοπέι», που ηττήθηκαν με 3-2.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι είχε το προβάδισμα μέχρι το 80′, χάρη στα γκολ των Μέρτενς (44′) και Ινσίνιε (53′). Οι γηπεδούχοι έκαναν μία επική ανατροπή και το 3-2 μέσα σε μόλις 8 λεπτά. Αρχικά, ο Χέντερσον μείωσε στο 80ό λεπτό και στη συνέχεια ο Πιναμόντι με δύο γκολ στο 83′ και στο 87′, έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, την οποία αγνοούσαν επί 17 αγώνες!

Στους 72 βαθμούς η πρωτοπόρος Ίντερ, με τη Μίλαν να ακολουθεί με 71 αλλά με 1 παιχνίδι λιγότερο. Στους 67 έμειναν οι «παρτενοπέι», μετά την ήττα από τους νεοφώτιστους και το θρίλερ στη Serie A συνεχίζεται, εν μέσω της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.