Premier League: Καλπάζει για Champions League η Άρσεναλ, θρίλερ για την Ευρώπη

Το θρίλερ στο πρωτάθλημα της Premier League καλά κρατεί, όχι μόνο για την κατάκτηση του τίτλου, αλλά και για την εξασφάλιση των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

H Άρσεναλ πήρε μία ακόμα σημαντική νίκη, αυτή τη φορά εκτός έδρας κόντρα στην Γουέστ Χαμ και βρίσκεται στην 4η θέση, νιώθοντας ωστόσο την καυτή ανάσα της Τότεναμ, που επίσης κέρδισε την Λέστερ και είναι στο -2. 6η με 55 βαθμούς είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και στην 7η θέση η Γουέστ Χαμ, που έμεινε στους 52. Στην 3η θέση παρέμεινε η Τσέλσι με 66, παρά την ήττα από την Έβερτον.

Yπενθυμίζουμε ότι η 4 πρώτες αγωνίζονται στο Champions League, η 5η και η 6η στο Europa League και η 7η στα προκριματικά του Europa Conference League.

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 2-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, με τους αμυντικούς της να αναλαμβάνουν ρόλο… εκτελεστή.  Το σκορ άνοιξε ο Χόλντινγκ στο 38′, με τον Μπόουεν να φέρνει το ματς στα ίσα στην εκπνοή του ημιχρόνου. Το γκολ του Γκάμπριελ διαμόρφωσε το τελικό 2-1, στο 54′.

Η ‘Εβερτον επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι στο «Goodison Park» χάρη στο γκολ του Ριτσάρλισον και έναν συγκλονιστικό Tζόρνταν Πίκφορντ, που κατέβασε ρολά, κάνοντας μάλιστα και μία απόκρουση για highlight στο 59ο λεπτό. O προπονητής των «ζαχαρωτών» και θρύλος των «Μπλε», Φρανκ Λάμπαρντ, εξασφάλισε ένα σημαντικό τρίποντο κόντρα στην παλιά του ομάδα, που δίνει μεγάλη ανάσα παραμονής την Έβερτον.

Η Τότεναμ από την πλευρά της είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στη Λέστερ στο «Tottenham Hotspur Stadium», με τον Χάρι Κέιν να ανοίγει το σκορ, τον Σον να βρίσκει δίχτυα δύο φορές και τον Ιχεανάτσο παλώς να μειώνει σε 3-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα.