Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 59-64: Της πήρε το κύπελλο και τον... αέρα

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 59-64: Η Μπαρτσελόνα πήρε ακόμα μία νίκη φέτος επί της Ρεάλ Μαδρίτης (64-59) και κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα από την Μπάρτσα. Η «Βασίλισσα» παίζοντας πολύ σκληρή άμυνα και όντας αποτελεσματική στην επίθεση κατάφερε να πάρει μία σημαντική διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-5).

Η συνέχεια ήταν άσχημη και για τις δύο ομάδες. Το επιμέρους σκορ 10-13, με την Ρεάλ να έχει προβάδισμα 11 πόντων (29-18) στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα… ξύπνησε και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ με τον Καλάθη (46-48). Μάλιστα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 7 πόντους (52-59) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά η Ρεάλ με ένα σερί 7-0 ισοφάρισε σε 59-59.

Ο Μίροτιτς με βολές έκανε το 59-61 και ο Ντεκ έχασε λέι απ στα 22” πριν από το τέλος, με τον έμπειρο φόργουορντ της Μπαρτσελόνα να οδηγείται εκ νέου στις βολές και να είναι ψύχραιμος.

Τελικά η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 59-64 και κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μίροτιτς με 19 πόντους, ενώ ο Γιοκουμπάιτις πρόσθεσε άλλους 12. Από την Ρεάλ ο μόνος που είχε πάνω από 10 πόντους είχε ο Ερτέλ.