BUNDESLIGA: Νέα νίκη και εξάδα για Κολωνία - Κέρδισε και προσπέρασε την Βόλφσμπουργκ η Μπόχουμ

Οι «τράγοι» πέρασαν από το Βερολίνο επικρατώντας με 3-1 της Χέρτα ενώ η Μπόχουμ κέρδισε με 1-0 τους «λύκους».

Η Κολωνία «άλωσε» το Βερολίνο επικρατώντας με 3-1 της Χέρτα για την 18η αγωνιστική της Bundesliga. Οι «τράγοι» βρήκαν δύο γκολ σε απόσταση τριών λεπτών με τους Μοντέστ (30′) και Ντούντα (32′) πηγαίνοντας με το προβάδισμα στο διάλειμμα του ημιχρόνου. Ο Νταρίντα μείωσε σε 1-2 στο 57ο λεπτό με τον Τιέλμαν να σκοράρει στο 90+1′ και να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Χέρτα Βερολίνου (πρ. Ταϊφούν Κορκούτ): Σβόλοου, Σταρκ, Τορουναρίγκχα, Πέκαρικ (81′ Κλούντερ), Μίτελσταντ, Νταρίντα, Ασασιμπάρ (81′ Τουσάρτ), Ρίχτερ, Σερντάρ, Σέλκε (69′ Εκέλενκαμπ), Μαολιντά (69′ Μπόατενγκ)

Κολωνία (πρ. Στέφεν Μπαουμγκάρτ): Σβάμπε, Κίλιαν, Χούμπερς, Σμιτς, Χέκτορ, Οζκάν, Ντούντα (85′ Όστρακ), Σάουμπ (66′ Λιούμπισιτς), Κάιντς (66′ Τιέλμαν), Ουτ (78′ Χορν), Μοντέστ

Η Μπόχουμ κέρδισε την Βόλφσμπουργκ με 1-0 χάρη σε γκολ του Πάντοβιτς στο 65ο λεπτό και «καπέλωσε» στην βαθμολογία την Βόλφσμπουργκ. Για τους νικητές έμεινε στον πάγκο ο Βασίλης Λαμπρόπουλος ενώ εκτός αποστολής ήταν ο Κώστας Σταφυλίδης.

Μπόχουμ (πρ. Τόμας Ρέις): Ρίεμαν, Μπέλα-Κότσαπ, Λέιτς, Γκαμπόα, Σοάρες, Πάντοβιτς (82′ Λέβεν), Λοσίγια, Ρεχμπετσάι (87′ Τέσκε), Ασάνο (78′ Άντβι-Αντζέι), Χόλτμαν, Πόλτερ

Βόλφσμπουργκ (πρ. Φλόριαν Κόχφελντ): Καστέλς, Λακρουά, Μπορνάου, Μπρουκς, Μπακού, Ρουσιγιόν (78′ Μπιάλεκ), Γκέρχαρντ, Άρνολντ, Βάλντσμιντ (61′ Ενμετσά), Φίλιπ (61′ Στέφεν), Βέγκχορστ