Ιωνικός ΝΦ-ΠΑΟΚ 23-24: Οριακή νίκη στη Νέα Φιλαδέλφεια

Βρήκε αντίδραση μετά το κακό του ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ στην έδρα του Ιωνικού, επικράτησε με 24-23 για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Handball Premier και βρίσκεται πάντα σε τροχιά τελικών.

Απέδρασε με οριακή νίκη ο ΠΑΟΚ από τη Νέα Φιλαδέλφεια για τα πλέι οφ της Handball Premier. Έζησε μεγάλη πίεση από τον τοπικό Ιωνικό, είχε αρνητικό ξεκίνημα στο ματς κι έμεινε για αρκετά λεπτά πίσω στο σκορ, αλλά βρήκε τις λύσεις ως μεγάλη ομάδα. Κατάφερε να πάρει το πολύτιμο δίποντο με 24-23 και να μείνει σε τροχιά τελικών έπειτα από τρεις αγωνιστικές στα πλέι οφ, καθώς είναι στην πρώτη δυάδα της βαθμολογίας.

Απόλυτη ισορροπία για 20 λεπτά

Ο Ιωνικός βρέθηκε και στο +4 (6-2) στα πρώτα λεπτά και τα πράγματα ήταν ισορροπημένα για 20 λεπτά. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και στο ημίχρονο προηγήθηκαν 13-11. Στο δεύτερο μέρος είχαν τον έλεγχο, στο 40’ έφτασαν στο +5 (18-13), αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ο Ιωνικός πίεσε, έφτασε στο 23-24 λίγο πριν από τη λήξη, αλλά δεν βρήκε τον χρόνο για να εκδηλώσει μία ακόμα επίθεση και να διεκδικήσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η προσοχή τώρα στο εξ αναβολής με τον Διομήδη

Για τον ΠΑΟΚ ακολουθεί το εξ αναβολής ματς με τον Διομήδη μεσοβδόμαδα. Χρειάζεται τη νίκη κι εκεί ώστε να διατηρηθεί πολύ κοντά στον Ολυμπιακό πριν το πρώτο μεταξύ τους ματς για τα play off.

Τα πεντάλεπτα:  2-1, 6-2, 7-5, 8-8, 9-10, 11-13 (ημχ), 13-16, 14-19, 16-22, 18-23, 20-24, 23-24.

Ιωνικός (Αρβανίτης): Αϊβαλιώτης 8, Αργυράκης, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου 1, Χαντέλης, Μπούτος 5, Καραμασιώτης, Μαντζόπουλος 2, Χελιώτης, Λιόλιος 7, Χάλαρης, Μπαλάσκας, Λόλας.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκλοφ, Σεληζάνος, Τσαμουρίδης 2, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Σεϊρεκίδης 4, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης, Στογιάνοβιτς 5, Τζωρτζίνης 3, Μισαηλίδης.
Διαιτητές: Τόλιος – Μερτινιάν. Δίλεπτα: 6-5. Πέναλτι: 2/5 – 3/4