AUSTRALIAN OPEN - 31 χρόνια από την επική μονομαχία- ρεκόρ των Μπέκερ και Καμπορέζε (vids, pics)

Χρειάστηκε πέντε ώρες και 11 λεπτά ο μεγάλος Γερμανός τενίστας για να λυγίσει την αντίσταση του Ιταλού στην ιστορική αναμέτρηση τους για τον 3ο γύρο το 1991

Ιστορία στο Australian Open γράφτηκε σαν σήμερα πριν από 31 χρόνια με την υπογραφή των Μπόρις Μπέκερ και Ομάρ Καμπορέζε που ξεπέρασαν τις πέντε ώρες για να λύσουν τις διαφορές τους στο πλαίσιο του 3ου γύρου του μεγάλου τουρνουά.

Ο Γερμανός Νούμερο 2  τότε στον κόσμο ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί απέναντι στον Ιταλό αντίπαλο του που βρισκόταν 43 θέσεις πιο κάτω στην παγκόσμια κατάταξη αλλά στην κυριολεξία του έβγαλε το λάδι καθώς χρειάστηκαν  5 ώρες και 11 λεπτά αγώνα για να πάρει ο «Μπουμ – Μπουμ» το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Ο Καμπορέzε αντέδρασε αν και  έπειτα από μεγάλη μάχη βρέθηκε δύο σετ πίσω, με το Νούμερο 2 του ταμπλό να μοιάζει έτοιμος να προκριθεί επικρατώντας σ’ αμφότερες τις περιπτώσεις στο τάι – μπρέικ. Ισοφάρισε αρχικά πιάνοντας στον ύπνο το φαβορί του αγώνα στο 3ο σετ και έπειτα  στο 4ο αφού τον αιφνιδίασε με τέσσερα διαδοχικά κερδισμένα γκέιμς στο σερβίς. Ο Μπέκερ προηγήθηκε 30-0  τρεις φορές και 40-0 στο τελευταίο γκέιμ του 4ου σετ αλλά ο  Ιταλός απάντησε είτε με άσους, είτε με ντράιβ ρουκέτες για να κερδίσει τους πόντους. Μάλιστα ο Γερμανός απέτυχε να πάρει ούτε έναν από τους πόντους στα μπρέικ που είχε  στα εν λόγω γκέιμ. Κι έπειτα οι περίπου 6000 φίλαθλοι στις εξέδρες του γηπεδούχου Κούρτ 1 (σημερινή «Μάργκαρετ Κούρτ Αρίνα»)  οι οποίοι στην πλειοψηφία τους υποστήριζαν με πάθος τον Μπέκερ απόλαυσαν το 5ο σετ διάρκειας  δύο ώρες και πέντε λεπτά όταν αμφότεροι οι μονομάχοι αξιοποίησαν το σερβίς τους στα πρώτα 20 γκέιμ πριν στο αμέσως επόμενο κάνει το μπρέικ ο Μπέκερ. Το θρίλερ έμοιαζε τότε να οδεύει προς το φινάλε με τον Γερμανό να έχει  προβάδισμα 40-0 και να έχει τρία match points  στο 22ο σετ όμως ο Καμπορέζε αποδείχθηκε πολύ  σκληρός για να παραδοθεί. Κέρδισε πέντε διαδοχικούς πόντους. Τελικά στο 26ο γκέιμ ο Μπέκερ «καθάρισε» με άσους για τους δύο τελευταίους του πόντους και αμέσως μετά αποκάλεσε τον αγώνα έναν από τους πέντε κορυφαίους στην καριέρα του.

Ο πρώτος τίτλος του Μπέκερ στο Αυστραλιανό Όπεν

Αυτός ο αγωνιστικός μαραθώνιος για το υπέρ του νικητή 7-6 (7-4), 7-6 (7-5), 0-6, 4-6, 14-12  ξεπέρασε το ρεκόρ της πιο μεγάλης διάρκειας αγώνα  στη διοργάνωση το οποίο είχε σημειωθεί την προηγούμενη χρονιά όταν ο Πίτ Σάμπρας επικράτησε 7-6, 6-7, 4-6, 7-5, 12-10 σετ του Τιμ Μέγιοτ. Τότε οι δύο Αμερικανοί είχαν αναμετρηθεί επί  σχεδόν πέντε ώρες  (4 και 59 λεπτά). Ο Μπέκερ παρά την καταπόνηση  εννιά ημέρες αργότερα κατέκτησε το τρόπαιο του μεγάλου τουρνουά για πρώτη φορά στην καριέρα του (ακολούθησε μια ακόμα το 1996) κόντρα στον δις θριαμβευτή  στο Αυστραλιανό Όπεν Ιβάν Λεντλ με την επιτυχία να του επιτρέπει να εκτοπίσει για πρώτη φορά τον Στέφαν Έντμπεργκ από το Νούμερο 1.

Να σημειωθεί ότι οι δύο Ευρωπαίοι τεννίστες αναμετρήθηκαν εκ νέου δύο εβδομάδες αργότερα στο πλαίσιο του Davis Cup  στο κλειστό γήπεδο του Ντόρτμουντ με τον Γερμανό  αν και βρέθηκε επίσης με τη σειρά του 2-0 σετ πίσω στο σκορ να καταφέρνει να επικρατήσει 3-6 4-6 6-3 6-4 6-3 σετ σε ένα ακόμα θρίλερ με αρκετά μικρότερη διάρκεια.

Ο Ιταλός που επίσης το Φεβρουάριο του 1991 κατέκτησε τον πρώτο τίτλο του στο τουρνουά του Ρότερνταμ  νικώντας και εκείνος τον Λεντ στον τελικό (από τον οποίο εμποδίστηκε να πάει καλύτερα από τον 4ο γύρο στο τουρνουά της Αυστραλίας ένα χρόνο μετά) έφθασε ως  το νούμερο 18 κατακτώντας τον μοναδικό άλλο τίτλο της καριέρας του (το Indoor του Μιλάνου τον Φεβρουάριο του 1992). Καμπορέζε και Μπέκερ αναμετρήθηκαν άλλες δύο φορές πρώτα στο Μάστερς της Στοκχόλμης τον Οκτώβριο του 1991 με τον Γερμανό να επικρατεί 4-6 7-5 6-3 σετ ενώ τελευταία τους μονομαχία ήταν στον 1ο γύρο του Γουίμπλεντον το 1992 όταν ήταν ο ίδιος νικητής με 4-6 7-5 6-3 σετ.

Ο αλησμόνητος  σχεδόν 6ωρος «μαραθώνιος» τελικός του 2012

Χρειάστηκε να περάσουν 18 χρόνια για να καταρριφθεί το ρεκόρ εκείνης της ημέρας με τον Ραφαέλ Ναδάλ να είναι υποχρεωμένος να αγωνιστεί πέντε ώρες και 14 λεπτά για να λυγίσει την αντίσταση του Φερνάντο Βερντάσκο στον ημιτελικό του 2009.

Η επίδοση του 1991 είναι πλέον 4η στη λίστα του τουρνουά καθώς το ρεκόρ είναι οι 5 ώρες και 53 λεπτά στην επική μονομαχία των Νόβακ Tζόκοβιτς και Ναδάλ το 2012 (ο πλέον μεγάλης διάρκειας τελικός σε τουρνουά γκραν –σλαμ). Η 2η είναι από το 2017 οι πέντε ώρες και 22 λεπτά που χρειάστηκε για να κριθεί η μονομαχία των Ίβο Κάρλοβιτς και Οράσιο Θεμπάγιος στην οποία το τελευταίο σετ έληξε 22-20 (το παιχνίδι με τα περισσότερα γκέιμ στην ιστορία της διοργάνωσης).