Wimbledon: Ακάθεκτος ο Κύργιος - Νεύρα, πόνος αλλά... προημιτελικά

Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά ο Νικ Κύργιος απέκλεισε και τον Αμερικανό Μπράντον Νακασίμα με 3-2 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Wimbledon.

Ο 26χρονος Ελληνοαυστραλός παραπονέθηκε για έντονους πόνους στον δεξί του ώμο, ενώ κάλεσε και δυο ιατρικά time-out. Ωστόσο εξαπολύοντας 35 άσους, κατάφερε μετά από 3 ώρες και 11 λεπτά αγώνα, να πάρει τη νίκη με 4-6, 6-4, 7-6(2), 3-6, 6-2.

Αυτή θα είναι η πρώτη παρουσία του Κύργιου σε προημιτελικό τουρνουά Grand Slam μετά το 2014. Αντίπαλός του θα είναι ο Κριστιάν Γκαρίν που κατάφερε να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του στους προημιτελικούς του Wimbledon επικρατώντας με 3-2 του Αλεξ Ντε Μινόρ.

Μετά από 4 ώρες και 34 λεπτά ο 26χρονος Χιλιανός αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ (2-6, 5-7) από τον 27χρονο Αυστραλό (νο23 στον κόσμο) όχι μόνο δεν «παράτησε» τον αγώνα, αλλά κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και με 7-6(3), 6-4, 7-6(6) να πάρει την τεράστια νίκη και την πρόκριση στους «8» του λονδρέζικου Major.