ΣΚΑΚΙ: Ο Άρης κλείνει με σπουδαίες διακρίσεις τη χρονιά

Πρωτιά είχε και ο Σπύρος Κυπαρισσόπουλος στο 2ο γκρουπ του φημισμένου διεθνούς τουρνουά της Ικαρίας, μεταξύ των 60 συμμετεχόντων.

Συγκέντρωσε τις επιτυχίες των αθλητών του στους τελευταίους αγώνες και τους παρουσίασε το τμήμα σκάκι του Άρη. Και πρώτα απ’ όλα αναφέρθηκε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, που έγινε στα Χανιά και πήραν μέρος 76 σκακιστές και σκακίστριες από 34 σωματεία.

Εκεί, ο 15χρονος Αντώνης Καλογρίδης αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στους εφήβους (έως 18 ετών) εμφανίζοντας 7 βαθμούς σε 9 αγώνες. Ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση στους πρώτους 4 γύρους και ολοκλήρωσε τη διοργάνωση με 5 πολύ καλές παρτίδες.

Επίσης, η σκακίστρια του Α.Σ. Άρης Αριάδνη Κουτσουράκη, αν και αήττητη έως τον 8ο (προτελευταίο) γύρο, έχασε στον 9ο και τελικά κατέλαβε την 4η θέση στις νεάνιδες.

Στα Χανιά πάντα, κρίνονται ικανοποιητικά και τα αποτελέσματα των υπόλοιπων σκακιστών της ομάδας. Ο 15χρονος Δημήτρης Στοϊμενίδης αναδείχθηκε 16ος με 5β. (η ήττα στον  τελευταίο γύρο του στέρησε θέση στην πρώτη οκτάδα), ο 13χρονος Θεμιστοκλής Καλογρίδης ήταν 22ος και ο 12χρονος Μάρκος Στοϊμενίδης 29ος.

Τέλος, ο Σπύρος Κυπαρισσόπουλος αναδείχθηκε πρώτος, με 6 βαθμούς σε 7 αγώνες, στο 2ο γκρουπ του φημισμένου 44ου διεθνούς τουρνουά της Ικαρίας, μεταξύ των 60 συμμετεχόντων. Αξιοσημείωτο ότι ο Κυπαρισσόπουλος είχε κατακτήσει την πρωτιά στο ίδιο τουρνουά και το 2019, με 7 στις 7 νίκες.

Ο Άρης γνωστοποιεί τέλος ότι στις αρχές Σεπτεμβρίου θα επαναλειτουργήσουν τα τμήματα των Ακαδημιών, για παιδιά ηλικίας 5 έως 16 χρόνων, ενώ θα λειτουργήσουν και τμήματα αρχαρίων ενηλίκων.