ΤΟΚΙΟ 2020: Τι έκαναν οι Έλληνες σήμερα και τι περιμένουμε αύριο

Δεν ανέβηκαν, τελικά, στο βάθρο τα κορίτσια του επί κοντώ και το τέταρτο ελληνικό μετάλλιο μπήκε στην αναμονή, από όπου θα βγει, αν η Εθνική μας ομάδα πόλο κερδίσει στον πρωινό (09:30) ημιτελικό την Ουγγαρία.

Η Κατερίνα Στεφανίδη έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, αλλά δεν ήταν αρκετό για να τη φέρει, για άλλη μια φορά, στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων στο highlight της ημέρας για τα ελληνικά χρώματα στο Τόκιο. Με άλμα στα 4.80 μ. κατέλαβε την 4η θέση στον τελικό του επί κοντώ.

Στον ίδιο αγώνα, η Νικόλ Κυριακοπούλου ήταν 8η με 4.50, στην πρώτη της συμμετοχή σε έναν Ολυμπιακό τελικό, έπειτα από τέσσερις προσπάθειες.

Εξαιρετικός ήταν ο Άλκης Κυνηγάκης στα 10.000 μ. της μαραθώνιας κολύμβησης. Στους πρώτους του Ολυμπιακούς Αγώνες στα 23 του χρόνια, κατέλαβε την 5η θέση με 1:49.29.2.

Ο Χρήστος Βολικάκης έμεινε πολύ μακριά από το καλό του εαυτό στο αγώνισμα του όμνιουμ και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του. Από την αρχή έμεινε πολύ πίσω, τερματίζοντας 17ος (στους 20) στο σκρατς, 17ος στο τέμπο και 14ος στον αγώνα αποκλεισμού, ενώ εγκατέλειψε στους πόντους και δεν πήρε θέση στην τελική κατάταξη.

Στην πάλη, στα 53 κιλά, η Μαρία Πρεβολαράκη έχασε στον πρώτο γύρο από την Λουίζα Ελίζαμπεθ Βαλβέρδε Μελένδρες από το Εκουαδόρ με 11-4 στα σημεία και αποκλείστηκε πολύ νωρίς από τη διοργάνωση.

Στα 57 κ., η Ελληνοαμερικανίδα Έλεν Λουίζ Μαρούλις κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Στο Ρίο πριν από πέντε χρόνια ήταν η χρυσή νικήτρια.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΥΡΙΟ

Το αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση ενός μεταλλίου είναι πανέτοιμη να κάνει αύριο στις 09:30 η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών στον ημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά απέναντι στην Ουγγαρία. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν και στην πρώτη φάση, στην πρεμιέρα των Αγώνων, με την Ελλάδα να κερδίζει με 10-9.

Σε λίγη ώρα, στις 23:30, δίνεται η εκκίνηση στα 50.000 μ. βάδην με τη συμμετοχή του Αλέξανδρου Παπαμιχαήλ κι άλλων 58 αθλητών. Το πρωί, στις 10:30 θα διεξαχθούν τα 20.000 μ. βάδην των γυναικών με τριπλή ελληνική παρουσία από τις Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, Παναγιώτα Τσινοπούλου και Κυριακή Φιλτισάκου. Εκκίνηση θα πάρουν, συνολικά, 58 βαδίστριες.

Στα 63 κ. της ελευθέρας, ο 21χρονος Γιώργος Πηλίδης αντιμετωπίζει λίγο μετά τις 05:30 (δεύτερο παιχνίδι) στη φάση των «16» τον 33χρονο Πολωνό (ρωσικής καταγωγής, άλλαξε υπηκοότητα το 2014) Μαγκομεντμουράντ Γκατζίεφ, ο οποίος ήταν ο νικητής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2020, 2ος στο Παγκόσμιο του 2017 και 3ος σε αυτό του 2019.