ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΔΡΩΝ: Χρυσός Ολυμπιονίκης ο θρυλικός Κιπτσόγκε

Χωρίς να αντιμετωπίσει τον παραμικρό ανταγωνισμό, ο Έλιουντ Κιπτσόγκε αναδείχτηκε χρυσός ολυμπιονίκης για δεύτερη διαδοχική φορά

Ήταν το απόλυτο φαβορί και έτρεξε απλά για να επιβεβαιώσει το συγκεκριμένο χαρακτηρισμό! Μετά το Ρίο, ο Έλιουντ Κιπτσόγκε αναδείχτηκε για δεύτερη διαδοχική φορά και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον Μαραθώνιο.

Ο κορυφαίος σύγχρονος μαραθωνοδρόμος στον πλανήτη, πάτησε… γκάζι στα μισά της διαδρομής και μέχρι το νήμα του τερματισμού κάλπαζε μόνος και ανενόχλητος προς το ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο σπουδαίος Κενυάτης τερμάτισε σε 2:08.38 γράφοντας άλλη μια χρυσή σελίδα στην ένδοξη καριέρα του καθώς έγινε μόλις ο τρίτος άνθρωπος στην ιστορία του Μαραθωνίου που έχει κατακτήσει δύο χρυσά ολυμπιακά μετάλλια. Οι άλλοι δύο είναι οι Αμπέμπε Μπικίλα (1960-64) και ο Βάλντεμαρ Τσιερπίνσκι (1976-80).

Ασημένιος ολυμπιονίκης αναδείχτηκε ο Ολλανδός Αμπντί Ναγκέγιε και χάλκινος ο Βέλγος, Μπασίρ Αμπντί.