Ολυμπιακός - ΑΕΚ 27-25: Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν και πάνε σε πέμπτο τελικό

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος απέναντι στην ΑΕΚ και πήρε το ματς με 27-25 στέλνοντας τη σειρά σε πέμπτο τελικό.

Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 27-25, στέλνοντας το ματς σε πέμπτο παιχνίδι.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, όμως οι ερυθρόλευκοι πήραν γρήγορα προβάδισμα με τρία τέρματα (7-4), αν και λίγο αργότερα κάποια λάθη κόστισαν, με την «Ένωση» να ισοφαρίζει σε 11-11.

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, βρήκε λύσεις στην επίθεση, ενώ ο Κοτανίδης στο τέρμα έκανε σημαντικές αποκρούσεις. Έτσι οι ερυθρόλευκοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα και τελείωσαν το ημίχρονο με 16-12.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή του, η ΑΕΚ απάντησε με σερί 4-0 μειώνοντας στο γκολ (24-23), όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Πλέον όλα θα κριθούν στο 5ο παιχνίδι στις 31 Μαΐου στο γήπεδο της ΑΕΚ.