Σκοποβολή: Έγραψε ιστορία ο Μίτας! Χρυσό στο Παγκόσμιο και Ολυμπιακή πρόκριση - Αργυρό μετάλλιο το ομαδικό

twitter

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, στο σκιτ στη σκοποβολή κατέκτησε ο Μάκης Μίτας, εξασφαλίζοντας παράλληλα και κάρτα συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024» – Η Ελλάδα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο ομαδικό!

Ο πρωταθλητής της σκοποβολής Μάκης Μίτας κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της Ελλάδας στο σκητ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα σκοποβολής και μαζί και την Ολυμπιακή πρόκριση στο Παρίσι το 2024.

Ο Ευθύμης Μίτας έκανε απίστευτη εμφάνιση και μετά τις Κορακάκη και Κατζουράκη, ήρθε στην διοργάνωση και το πρώτο χρυσό. Προκρίθηκε στον τελικό με μια μόλις άστοχη βολή 25, 25, 25, 25, 24 = 124/125 κι εκεί πήγε μέχρι τέλους με τον Φινλανδό Καλιόινεν, ήταν αλάνθαστος και αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής.

Παράλληλα με τον τελικό στο ατομικό, έγινε και ο τελικός στο ομαδικό όπου η Ελλάδα με τους Μίτα, Χαλκιαδάκη και Μαυρομμάτη κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο πίσω από τις ΗΠΑ!