ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Το αργυρό μετάλλιο ο τρομερός Γρηγόρης Πολυχρονίδης

Μετά από συναρπαστικό τελικό, που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης κάμφθηκε από τον Τσέχον Άνταμ Πέσκα και κατέκτησε το τρίτο ασημένιο και το πέμπτο συνολικά μετάλλιό του σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Προκάλεσε θαυμασμό, τίμησε για πολλοστή φορά τη χώρα και χάρισε συγκινήσεις ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης με την εξαιρετική του εμφάνιση στον τελικό του μικτού ατομικού BC3 στο μπότσια. Έπειτα από μεγάλη «μάχη», γεμάτη ανατροπές, λύγισε στο τάι μπρέικ από τον Τσέχο Άνταμ Πέσκα και κατέκτησε τη 2η θέση στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, κάτι που αποτελεί μία ακόμα σπουδαία διάκριση στο πλούσιο αθλητικό βιογραφικό του.

Επιπλέον, αυτό είναι το τρίτο ασημένιο μετάλλιό του και το πέμπτο συνολικά στον θεσμό έχοντας επίσης 1 χρυσό στο Λονδίνο κι 1 χάλκινο στο Ρίο στην κατηγορία BC3 Ζεύγη. Συνολικά η Ελληνική Παραολυμπιακή Ομάδα πανηγυρίζει το 7ο μετάλλιό της στο Τόκιο.

Ο Πολυχρονίδης έχασε 3-0 το 1ο σετ, αλλά με τρομερή αντεπίθεση ισοφάρισε δευτερόλεπτα πριν το τέλος για να λήξουν τα 4 σετ με συνολικό σκορ 3-3. Η εξέλιξη των σετ 0-3, 1-0, 1-0, 1-0.

Ο αγώνας πήγε σε 5ο σετ κι εκεί επικράτησε στις λεπτομέρειες ο Τσέχος. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Αυστραλός Ντάνιελ Μίτσελ.

Το μήνυμα της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής:

«Έβδομο μετάλλιο για την Ελλάδα!!!

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης έφερε το έβδομο μετάλλιο στη χώρα μας. Ο Έλληνας παραολυμπιονίκης ύστερα από έναν συγκλονιστικό αγώνα κόντρα στον Άνταμ Πέσκα ηττήθηκε στο τάι μπρέικ και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.