ΕΛΛΑΔΑ - ΟΥΚΡΑΝΙΑ 2-3: Το μπλακ-άουτ στο τάι μπρεϊκ και το σερβίς του Πλοτνίτσκι λύγισαν την Εθνική

Η Εθνική Ελλάδος γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ (25-22, 24-26, 25-22, 19-25, 6-15) από την Ουκρανία στο πρώτο της παιχνίδι στο EuroVolley, αφού παρουσίασε πολύ κακό πρόσωπο στο τάι μπρέικ.

Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ (25-22, 24-26, 25-22, 19-25, 6-15) από την Ουκρανία, παρ’ ότι βρέθηκε δυο φορές να προηγείται με 1-0 και 2-1. Η τραγική εμφάνισή της στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα, το τάι μπρέικ, της στέρησε οποιαδήποτε δυνατότητα είχε να διεκδικήσει τη νίκη.

Η Εθνική Ελλάδος ξεκίνησε αρκετά καλά στο πρώτο σετ. Διατηρούσε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή κι ακόμη και όταν το απώλεσε στα μέσα του σετ, κράτησε τη ψυχραιμία της, πέραξε ξανά μπροστά και πήρε το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που έφτασαν στην επικράτηση, παρά την ικανοποιητική προσπάθεια της Εθνικής επικρατώντας τελικά με 24-26 και ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ υπήρξε μία μεγάλη «μάχη» όντας πολύ κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα. Παρ’ ότι η Ουκρανία μπόρεσε να ξεφύγει νωρίς με +3 (8-11), οι Έλληνες παίκτες μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 15-15 και να πάρουν και το προβάδισμα με 19-18. Η καλή ψυχολογία που προήλθε από την ανατροπή έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα και με ηγέτη των Πρωτοψάλτη των 20 πόντων καθάρισε το σετ με 25-22.

Η Ουκρανία μπήκε πολύ αποφασισμένη να μείνει στο παιχνίδι στο τέταρτο σετ και έφτασε στο +5 αρκετά γρήγορα (7-12). Η πτώση στην απόδοση του Πρωτοψάλτη δεν βοήθησε την Εθνική να μαζέψει τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και το 15-21. Έτσι, οι Ουκρανοί έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 19-25.

Στο τάι-μπρέικ ο καλύτερος παίκτης των Ουκρανών στον αγώνα Όλεχ Πλοτνίτσκι βοήθησε την ομάδα του να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα φτάνοντας στο 1-4. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε ένα τάιμ άουτ σ’ αυτό το σημείο για να συνεφέρει την ομάδα. Η εικόνα της ομάδας δεν άλλαξε και η Ουκρανία έφτασε γρήγορα στο 1-6. Το σερβίς του Πλοτνίτσκι συνέχισε να μας προβληματίζει με τον Ουκρανό να φτάνει τους 23 πόντους πληγώνοντας την Εθνική μας ομάδας είτε με χαλασμένες υποδοχές είτε σκοράροντας πόντους.

Με το σκορ στο 8-2 φτάσαμε στο διάλειμμα του τάι-μπρέικ με την εικόνα του ματς να δείχνει πως η κατάσταση δεν γίνεται να γυρίσει. Κι έτσι κι έγινε αφού η Ελλάδα τελικά έχασε στο τάι μπρέικ με… κατεβασμένα τα χέρια και 6-13.

Διαιτητές: Ροντρίγκεζ, Κούρτις.