ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Εκπληκτικός Προδρόμου, ασημένιο μετάλλιο στο μήκος

Ο Θανάσης Προδρόμου πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στον τελικό του άλματος εις μήκος Τ20 και με νέο πανελλήνιο ρεκόρ κατέκτησε το ενδέκατο μετάλλιο για τη χώρα μας στο Τόκιο.

Το δεύτερο μετάλλιο της ημέρας και το 11ο συνολικά για την ελληνική Παραολυμπιακή ομάδα στο Τόκιο ήρθε από τον στίβο. Τα νέα χαμόγελα σκόρπισε ο Αθανάσιος Προδρόμου, ο οποίος με τρομερή εμφάνιση κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα εις μήκος Τ20.

Ο Έλληνας αθλητής, που ήταν δευτεραθλητής Ευρώπης, κατέκτησε τη 2η θέση με καλύτερο άλμα στα 7.17μ., επίδοση του αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Αυτή η επίδοση ήρθε στην 5η προσπάθεια του Προδρόμου, ο οποίος είχε επίσης άλματα στα 7,03μ., 7,02μ., 6,83μ. και 7,04μ (είχε κι ένα άκυρο). Ο πρωταθλητής από τη Θεσσαλονίκη είχε πριν το Τόκιο ατομικό ρεκόρ στα 7.05.

Ο Μαλαισιανός Λατίφ Ρόμλι ήταν το μεγάλο φαβορί και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά κάνοντας άλμα στα 7,45μ., απειλώντας το παγκόσμιο ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Αυστραλός Χουμ με άλμα στα 7,12μ.