INDIAN WELLS MASTERS: Αποκλεισμός έκπληξη για Ραντουκάνου

Η Έμα Ραντουκάνου μετά τη νίκη της στο US Open, πραγματοποίησε την πρώτη της εμφάνιση στο Indian Wells όπου αποκλείστηκε από την Αλεξάντρα Σάσνοβιτς.

Την απόλυτη ανατροπή έκανε η Έμα Ραντουκάνου η οποία αποκλείστηκε στον πρώτο της αγώνα του Indian Wells, μετά τη νίκη της στο US Open.

Η 18χρονη τενίστρια ηττήθηκε με 6-2, 6-4 από την Αλεξάντρα Σάσνοβιτς, η Νο100 στην κατηγορία της παγκόσμιας κατάταξης. Η Ραντουκάνου πραγματοποίησε πολλά και αβίαστα λάθη καθώς την οδήγησαν στην ήττα αλλά και να μην μπορεί να συνεχίσει να αγωνίζεται στο BNP Paribas Open στην Καλιφόρνια.

Η Λευκορωσίδα τενίστρια πήρε εύκολα το πρώτο σετ και κατάφερε να αντιμετωπίσει την Ραντουκάνου, η οποία προηγήθηκε στο δεύτερο σετ με 4-1.

Στον επόμενο γύρο, η Αλεξάντρα Σάσνοβιτς θα αντιμετωπίσει την Ρουμάνα, Σιμόνα Χάλεπ.

Οι δηλώσεις της Έμα Ραντουκάνου μετά την απρόσμενη ήττα της:

«Νομίζω ότι θα μου πάρει χρόνο να συνειδητοποιήσω τι συμβαίνει. Είμαι ακόμη καινούργια σε όλο αυτό. Περνάω ορισμένες νέες εμπειρίες και ξέρω πως όλα γίνονται για έναν καλύτερο σκοπό. Για τους λόγους μου, θα είμαι ευγνώμων γι’ αυτή την ήττα. Αυτό είναι το μάθημα που πρέπει να παίρνω όταν χάνω τόσο εύκολα και απογοητεύομαι. Είμαι 18 ετών και πρέπει να δώσω λίγη χάρη στον εαυτό μου. Είμαι καινούργια στο Tour. Αποκτώ εμπειρία βδομάδα με την βδομάδα. Χαίρομαι που έχασα σήμερα γιατί μπορώ να πάρω πολλά από αυτό το μάθημα. Γίνομαι πιο έμπειρηΕίναι το τρίτο μου τουρνουά. Πιθανόν να έχει κάνει πολλές ανατροπές από 4-2 (στο δεύτερο σετ). Θα έρθει κι εμένα η εμπειρία κάποια στιγμή. Πρέπει να παίξω όμως πολλά παιχνίδια. Δεν πιέζω τον εαυτό μου όμως γιατί είμαι άπειρη τενίστρια. Απλά παίρνω πράγματα. Θα υπάρχουν τα πάνω και τα κάτω. Σήμερα η αντίπαλός μου έπαιξε εξαιρετικά. Μπορούσες να καταλάβεις ότι είναι η πιο έμπειρη στο court».