ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ - ΝΤΙΜΙΤΡΟΦ 2-0: Η εκδίκηση ήταν ζεστό πιάτο (highlights)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-0 σετ τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και πήρε εκδίκηση για την περσινή ήττα του στο τουρνουά της Βιέννης.

O Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε επιτυχημένη πρεμιέρα στο Erste Bank Open που γίνεται στη Βιέννη κερδίζοντας τον Βούλγαρο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 2-0 σετ (7-6, 6-4).

Στο δεύτερο ραντεβού ανάμεσα στους δύο τενίστες στη Βιέννη ο Τσιτσιπάς πήρε εκδίκηση για τον περσινό αποκλεισμό στη φάση των “16” ύστερα από 1 ώρα και 46 λεπτά.

Το πρώτο σετ ήταν μαραθώνιο, κράτησε 1  ώρα και 3 λεπτά. Ο Τσιτσιπάς είχε μια ευκαιρία για μπρέικ στο πέμπτο γκέιμ αλλά ο Ντιμιτρόφ κατάφερε να βγει από τη δύσκολη θέση και να προηγηθεί 3-2. O Στέφανος έφερε ισοροπία στο σετ (3-3) με τον δεύτερο άσο του στο ματς.

Aπο εκείνο το σημείο και μέχρι το 6-6 οι δυο τενίστες κράτησαν σχετικά εύκολα το σερβίς τους και οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Στέφανος βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (3-6), κατάφερε ωστόσο με ένα σερί 4-0 να σώσει τα τρία σετ πόιντ, να το κατακτήσει με 8-6 και να προηγηθεί 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δυο τενίστες πήγαιναν γκέιμ-γκέιμ αλλά στο κρίσιμο 10ο γκέιμ ο Ντιμιτρόφ έκανε λάθη στο σέρβις γκέιμ του που τα εκμεταλλεύτηκε ο Στέφανος για να κλείσει το ματς στο πρώτο ματς πόιντ του.