ΜΠΙΝΤΓΚΟΖ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 64-87: Παρέλαση στην Πολωνία για τις «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από την Πολωνία, επικρατώντας με 87-64 της Μπίντγκοζ, φτάνοντας τις 3 νίκες σε 4 αγώνες στο EuroCup Women.

Την 3η του νίκη σε τέσσερις αγώνες πέτυχε ο Ολυμπιακός στο EuroCup Women, επικρατώντας 87-64 της Μπίντγκοζ στην Πολωνία. Τα κορίτσια των «ερυθρόλευκων» πήραν από πολύ νωρίς το προβάδισμα στον αγώνα και δεν ξανακοίταξαν πίσω, αφού από την πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 13 πόντους (15-28).

Τα τρίποντα της Ευδοκίας Σταμάτη και της Αλέξις Τόλφρι έκαναν τη διαφορά, αφού οι δυο τους εκτέλεσαν αθροιστικά 9/17 (5/9 η πρώτη, 4/8 η δεύτερη), οδηγώντας τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα. Η Νικολοπούλου όριζε το τέμπο, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 32-52 στο ημίχρονο και να κάνει απλά διαχείριση του προβαδίσματός του στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Κορυφαία για την ομάδα της Πολωνίας ήταν η Τζίλιαν Αλέιν, με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά το τελικό 64-87 δεν μπορούσε να αποτραπεί, με την Μπίντγκοζ να μετρά πλέον 4 ήττες. Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στη Σερβία, για να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 32-52, 48-66, 64-87