ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΖΟΚ 0-3: Η ιστορική πρόκριση δεν ήρθε

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στη Ζοκ, από την οποία γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ, μένοντας εκτός των ομίλων του CEV Champions League και πλέον συνεχίζει στο CEV Cup.

Η Ζοκ φάνηκε απροσπέλαστο εμπόδιο για τον Ολυμπιακό, καθώς μετά την νίκη στην έδρα της με 3-2 σετ, πήρε και την δεύτερη στο «Μ. Μερκούρη», εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League.

Οι «ερυθρόλευκες» παρότι ήταν καλές στην άμυνα, δεν κατάφεραν να βρουν επιθετικές λύσεις, στο πολύ καλά μπλοκ της Ζοκ και δεν κατάφεραν να πετύχουν μια ιστορική νίκη-πρόκριση και πλέον θα συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους πορεία στο CEV Cup και από τους «16» της αναμέτρησης, με σκοπό την… κατάκτηση του, όπως δήλωσε και ο προπονητής των Πειραιωτών μετά τον αγώνα.

1ο σετ: 19-25

Αρκετά κλειστό ήταν, στην αρχή του, το πρώτο σετ με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν ναι μεν το προβάδισμα, χωρίς όμως να καταφέρνουν να πάρουν τη διαφορά που θα ήθελαν για να ξεφύγουν στο σκορ.

Η Ζοκ, όποτε ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να ξεφύγει, με ένα δικό της μικρό σερί κάλυπτε τη διαφορά και ενίοτε έπαιρνε και ένα μικρό προβάδισμα. Η πρώτη ισοπαλία έγινε στο 4-4, μετά ξανά στο 8-8 και αργότερα στο 14-14, με τις Σέρβες σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης να ξεκινάνε τη δική τους επίθεση, με μεγάλο όπλο το μπλοκ, αυξάνοντας τη διαφορά πρώτα στο +4 και το 14-18. Ένα τάιμ-άουτ του προπονητή των Πειραιωτών, προσπάθησε να επαναφέρει τα πράγματα, χωρίς όμως επιτυχία. Οι Σέρβες ήταν καλύτερες και κατάφεραν να κλείσουν το σετ με 25-19.

2ο σετ: 23-25

Η αρχή και στο δεύτερο σετ θύμιζε αρκετά αυτή του πρώτου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί χέρι-χέρι μέχρι και τα μέσα του σετ, με τον Ολυμπιακό όμως να πατάει λίγο το… γκάζι και να καταφέρνει να βρίσκει μια μικρή διαφορά σε ένα κρίσιμο σημείο, με 21-17. Οι Σέρβες όμως παρότι βρέθηκαν πίσω σε ένα τέτοιο κομβικό σημείο δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν μάλιστα να περάσουν μπροστά με 22-21. Η Ζοκ δεν έχασε την ευκαιρία αυτή, καταφέρνοντας να πάρει και το δεύτερο σετ με 25-23.

3ο σετ: 31-33

Το τρίτο δεν γινόταν να μην ξεκινήσει όπως και τα δύο προηγούμενα, οι δύο ομάδες συνέχιζαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι και τους 20 πόντους, όπου και πήρε το προβάδισμα η Ζοκ, με 23-20, ένα προβάδισμα το όποιο έδειχνε πως θα τελείωνε πρόωρα την αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με την Γενιτσαρίδη να βρίσκει μεγάλους πόντους κατάφερε να περάσει μπροστά ψάχνοντας το σετ που θα συνέχιζε και την αναμέτρηση. Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν αρκετά set points, και στο τέλος πληγώθηκαν από τις Σέρβες, οι οποίες πήραν τη νίκη με 33-31 και 3-0 στα σετ.