ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΑΡΗΣ: Ικανοποίηση για την παρουσία στο Κύπελλο Σπάθης

Ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης κατέκτησε κι ένα χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των εφήβων μέχρι 17 ετών με τον Γκυ Λεωτόν, ενώ είχε και πλασαρίσματα στις πρώτες 15 θέσεις.

Με 21 αθλητές και αθλήτριες πήρε μέρος το τμήμα ξιφασκίας του Άρη στο Κύπελλο Ελλάδας Σπάθης, στα Ιωάννινα και οι εμφανίσεις άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους τους ανθρώπους του σωματείου. Κατακτήθηκε κι ένα μετάλλιο από τον Γκυ Λεωτόν στους εφήβους.

Ειδικότερα:

*Στην κατηγορία των εφήβων (κάτω των 17) ο Γκυ Λεωτόν κατέκτησε την 3η θέση, ενώ ο Θωμάς Αβραάμ Γρόλλιος κατέλαβε την 9η θέση, ο Χρήστος Σουσούρας την 25η, ο Λάζαρος Λεωτόν την 26η και ο Ευθύμιος Γιακουστίδης την 37η.

*Στην κατηγορία νεανίδων η Ελένη Παπακωνσταντίνου κατετάγη 26η, η Μαρία Χριστοφορίδου 30η και η Θωμαϊς-Ελένη Τσιγαρίδα 35η.

*Στην κατηγορία παίδων (κάτω των 13) ο Φίλιππος Αϊβάζης κατέκτησε την 8η θέση, ο Αριστοτέλης Γρόλλιος την 11η, ο Μάριος Αγγελόπουλος την 26η, ο Ιωάννης Τσουρλίνης την 28η και ο Γεώργιος Μικρόπουλος την 29η.

*Στην κατηγορία Κορασίδων η Ολυμπία Χριστίνα Λυγούρα κατέλαβε την 11η θέση, η Μαρκέλα Γιαγκιόζη την 17η και η Μιχαέλα Δαλκαφούκη την 29η.

Ο Άρης είχε συμμετοχή και στο αναπτυξιακό (κάτω των 10), με τον Αλέξανδρο Μαστροθύμιο να κατακτά τη 15η θέση και τον Προκόπη Κάνταρο την 18η, ενώ στα κορίτσια Πανδώρα Γουσοπούλου κατετάγη 6η και η Μαρία Ευαγγελία Σεκερτζή 11η.

Ο Άρης, ο οποίος ήταν ο δεύτερος σε συμμετοχές σύλλογος από όλη την Ελλάδα, επανέλαβε τη σταθερή του παρουσία, η οποία συνοδεύτηκε από αγωνιστικές επιτυχίες και διακρίσεις, παρότι οι περισσότεροι αθλητές και αθλήτριές του συμμετείχαν είτε για πρώτη φορά στις αντίστοιχες ηλικιακές κατηγορίες είτε γενικά σε Πανελλήνιους Αγώνες.

Οι έφηβοι αθλητές και αθλήτριες του Άρη προετοιμάζονται τώρα για το Ευρωπαϊκό Κύπελλο, που θα διεξαχθεί στη Σόφια την 27-28 και 29 Νοεμβρίου.