ΣΑΚΚΑΡΗ - ΜΠΑΝΤΟΣΑ 0-2: Ισπανικά... φονικά σερβίς λύγισαν τη Μαρία!

Η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε την ήττα από την Πάουλα Μπαντόσα με 2-0 σετ, αλλά παραμένει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης για τα ημιτελικά του WTA Finals.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Μαρία Σάκκαρη, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά και η Μπαντόσα έδειχνε να είναι έξω από τα… νερά της, αφού έχασε 2 break point στο 4ο γκειμ.

Το break από την Μπαντόσα ήρθε στο 6ο γκέιμ (4-2) του πρώτου σετ. Η Ισπανίδα συνέχισε να πιέζει την Σάκκαρη και πήρε με άνεση και το 7ο γκέιμ για το 5-2, αλλά από αυτό το σημείο και έπειτα η Μαρία αντέδρασε και κάνοντας το πρώτο break της στο 9ο γκέιμ ισοφάρισε σε 5-5.

Ωστόσο, η Μπαντόσα δεν σταμάτησε να δυσκολεύει την Σάκκαρη, αφού το παιχνίδι οδηγήθηκε σε tie breaker (6-6). Η Μπαντόσα ξεκίνησε με 0-3 και τελικά πήρε το πρώτο σετ με 7-4 γκέιμς.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ, καθώς η Μπαντόσα είχε βρει ρυθμό και η Σάκκαρη έδειχνε να είναι… σκιά του καλού της εαυτού. Η Ισπανίδα έκανε το break για το 2-1 και συνέχισε να πιέζει την Ελληνίδα αθλήτρια. Αυτή η πίεση τελικά είχε αποτέλεσμα, αφού η Μπαντόσα έφτασε να προηγείται με 3-1.

Στο 5ο γκέιμ η Μπαντόσα έχασε 6 break point και η Σάκκαρη μείωσε σε 3-2, για να ισοφαρίσει στην συνέχεια σε 4-4, αλλά το break δεν άργησε να έρθει αφού η Μπαντόσα πήρε το 9ο γκέιμ, έκανε το 5-4 και βρέθηκε ένα γκέιμ μακριά από την πρόκριση της στα ημιτελικά.

Στο τελευταίο γκέιμ, η Μπαντόσα βρέθηκε δύο φορές με το match point στα χέρια της, με την Σάκκαρη να το σβήνει και τις δύο, αλλά η Ισπανίδα την τρίτη φορά δεν… χαρίστηκε στην Ελληνίδα και τελείωσε την υπόθεση νίκη.