ΠΟΡΤΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 ΣΕΤ: Ήταν κακός και πλέον ψάχνει την ανατροπή στο «Μ. Μερκούρη»

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Πορτογάλια, γνωρίζοντας την ήττα από την Πόρτο με 3-0 σετ, στον πρώτο αγώνα των «32» του CEV Cup και πλέον ψάχνει την ανατροπή στην έδρα του.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στον αγώνα με την Πόρτο και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ, κυρίως λόγο των κακών επιθετικών επιλογών και της άμυνας και πλέον ψάχνει την απόλυτη ανατροπή σε μια εβδομάδα από τώρα στην Ελλάδα και στο «Μ. Μερκούρη».

Δεν είχε επιθετικές λύσεις

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η Πόρτο, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα γρήγορο 3-0, δείχνοντας από την αρχή τη δίψα τους για τη νίκη. Ο Ολυμπιακός με ένα δικό του μικρό σερί κατάφερε πρώτα να ισοφαρίσει σε 3-3 και στην συνέχεια σε 5-5, με τους Πορτογάλους όμως να συνεχίζουν να δείχνουν καλύτεροι και παρά την όποια προσπάθεια του Ολυμπιακού δεν άφηναν το προβάδισμα, το οποίο και σιγά-σιγά άρχισε να διευρύνεται, κυρίως χάρη στην καλή τους άμυνα και τις κακές επιθετικές προσπάθειες των «ερυθρολεύκων». Η συνέχεια του πρώτου σετ κινήθηκε στα ίδια πλαίσια, ο Ολυμπιακός δεν έδειξε πως μπορεί να πάρει το προβάδισμα και η Πόρτο κατάφερε να κλείσει το σετ με 25-21.

Η κακή άμυνα έφερε το γρήγορο 2-0 για την Πόρτο

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκες» φάνηκαν να μπαίνουν χαμένες στο τάραφλεξ, καθώς έκαναν αρκετά λάθη τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, με την Πόρτο να το εκμεταλλεύεται από νωρίς και να βάζει τις βάσεις για την κατάκτηση του δεύτερου σετ. Όσο πέρναγε η ώρα, οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατάνε ακόμα καλύτερα κα κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά μέχρι και το +10 και παρά την αντίδραση που προσπάθησε να βγάλει στους τελευταίους πόντους ο Ολυμπιακός, η Πόρτο κατάφερε να το πάρει αρκετά εύκολα με 25-18.

Τον πλήγωσαν τα μπλοκ και η κακή του επίθεση

Ο Ολυμπιακός τα έπαιζε όλα για όλα στο τρίτο σετ και έδειξαν να μπαίνουν όντως καλύτερα φτιάχνοντας για πρώτη φορά μια δική του μικρή διαφορά και το 3-1, η Πόρτο όμως δεν τον άφησε να πάρει κεφάλι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι και το 15-15. Ένα τάιμ-άουτ του προπονητή των Πορτογάλων όμως άλλαξε τον αγώνα, καθώς μετά τις οδηγίες του, η βολεϊμπολίστριες της Πόρτο μπήκαν αλλαγμένες και κατάφεραν να πάρουν το σετ και τη νίκη, κάνοντας ένα 10-2, κλείνοντας το σετ με 25-17.

Πόρτο: Χοακίμ 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούτο 2 (2/3 επ.), Γκαμπόα 12 (8/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 42% υπ. – 11% άριστες), Σίλβα 13 (8/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τζιανλορέντσο 3 (3/22 επ., 55% υπ. – 27% άριστες), Κολόμπο 17 (14/24 επ., 3 μπλοκ) / Ρεζέντε (λ, 44% υπ. – 28% άριστες), Ντελσίν, Σόουζα.

Ολυμπιακός: Εμμανουηλίδου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 45% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Χίπε 11 (9/33 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 7 (4/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες), Κελεσίδη 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τοτσίδου (λ, 60% υπ. – 20% άριστες), Κακουράτου (λ, 17% υπ. – 17% άριστες), Ζιώγα, Μαριάνα Κόστα, Ξανθοπούλου.