ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ: Τη 12η θέση η Αριστείδου στους παγκόσμιους αγώνες ηλικιών

Η Μαρία Αριστείδου ήρθε 12η στον ακροβατικό διάδρομο 13-14 ετών στους παγκόσμιους αγώνες ηλικιών, που έγιναν στο Μπακού κι έχασε για λίγο την είσοδο στον τελικό του αγωνίσματος.

Με καλή εμφάνιση από τη Μαρία Αριστείδου ολοκληρώθηκε η πετυχημένη ελληνική παρουσία στους παγκόσμιους αγώνες τραμπολίνο ηλικιών στο Μπακού. Η Αριστείδου μετείχε στον προκριματικό του ακροβατικού διαδρόμου κοριτσιών 13-14 ετών κι έχασε για λίγους βαθμούς την πρόκριση στον τελικό.

Συγκέντρωσε 59,400 βαθμούς στον προκριματικό της κατηγορίας της (1ο πρόγραμμα: 29,000 β., 2ο πρόγραμμα: 30,400 β.) και κατέλαβε τη 12η θέση σε σύνολο 22 αθλητριών. Η απόσταση της Αριστείδου από την τελευταία θέση της προνομιούχου οκτάδας, που οδηγούσε στον τελικό, ήταν 1,500 β..

Στους αγώνες έλαβαν μέρος συνολικά 500 αθλητές και αθλήτριες ηλικίας 11 έως 21 ετών, εκπροσωπώντας 32 χώρες.

Στους παγκόσμιους αγώνες τραμπολίνο του Μπακού έλαμψε από ελληνικής πλευράς η Αλεξάνδρα Εφραίμογλου, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον ακροβατικό διάδρομο της ηλικιακής κατηγορίας 17-21 ετών, ενώ στο ίδιο αγώνισμα είχε δηλωθεί και η Αναστασία Πλατανοπούλου, αλλά δεν μπόρεσε να δοκιμάσει τις δυνάμεις της λόγω τραυματισμού.