ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: Πρόκριση στον τελικό για Τσιρίκο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων

Θετικό ήταν το ξεκίνημα για τα ελληνικά χρώματα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα καταδύσεων νέων, που γίνεται στο Κίεβο της Ουκρανίας, καθώς στα 3 μ. τραμπολίνο ο Θάνος Τσιρίκος πήρε την πρόκριση για τον τελικό με 481,65 βαθμούς.

Επιφύλαξε πολύ θετικό αποτέλεσμα η πρεμιέρα της ελληνικής αποστολής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα καταδύσεων νέων, στο Κίεβο. Ο Θάνος Τσιρίκος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στον προκριματικό των 3 μ. τραμπολίνο και πήρε την πρόκριση για τον απογευματινό τελικό.

Συνολικά στις δέκα καταδύσεις ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 481,65 βαθμούς. Κατέλαβε την 9η θέση στην κατάταξη και μπήκε ανάμεσα στους 12 αθλητές, που πήραν το εισιτήριο για τον τελικό. Πρώτος, με την καλύτερη βαθμολογία, πέρασε ο Κορεάτης Ντογκμίν Γιούνγκ με 533,60 βαθμούς.