ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ 2-3 ΣΕΤ: Το γύρισε και έφυγε με τη νίκη για… Σαντορίνη

Κοντά στο τρίποντο έφτασε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, απέναντι στον ΑΟ Θήρας, η ομάδα από την Σαντορίνη όμως κατάφερε να κάνει την απόλυτη ανατροπή και να φύγει με τη νίκη με 3-2 σετ.

Δεύτερη σερί ήττα και πρώτη εντός έδρας για τον Ολυμπιακό στο βόλεϊ γυναικών, καθώς μετά το αρνητικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι, απέναντι στον Παναθηναϊκό, έχασε και από τον ΑΟ Θήρας με 2-3 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να πάρουν τα πρώτα δύο σετ, χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, από εκείνο το σημείο όμως και μετά τα πράγματα άλλαξαν και με μια αντεπίθεση διαρκείας η Θήρα πήρε τα επόμενα 3 σετ, ολοκληρώνοντας μια σπουδαία ανατροπή.

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα ο προπονητής των «ερυθρολεύκων» μίλησε για πολλά λάθη, ενώ τόνισε πως η ομάδα του μετά από ένα σημείο σταμάτησε να… παίζει.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Κάρλο Παρίζι: «Μετά το δεύτερο σετ, σταματήσαμε να παίζουμε και χάσαμε τελείως την πορεία μας σε αυτό το ματς, κάναμε πολλά λάθη, δεν παίξαμε βόλεϊ, χωρίς τακτική, δεν είχαμε πάθος και έτσι, όλα άλλαξαν μετά το 2-0. Συγχαρητήρια στην Σαντορίνη, έπαιξαν ελεύθερα και πολύ καλά. Ζητώ συγγνώμη για την ήττα»

Ολυμπιακός: Γιώτα 8 (8/10 επ.), Σάλας 3 (3/19 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Μαριάνα Κόστα 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Χριστοδούλου 12 (6/8 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 30 (25/52 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ)< Κελεσίδη 8 (3/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 37% υπ. – 17% άριστες), Τοτσίδου (λ, 33% υπ. – 27% άριστες), Συιστατίδη, Γενιτσαρίδη 8 (8/18 επ., 17% υπ. – 0% άριστες)

ΑΟ Θήρας: Άμποτ 21 (18/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 18% υπ. – 8% άριστες), Μουρίλο 12 (10/32 επ., 2 άσσοι), Διάλλα 9 (7/11 επ., 2 άσσοι), Αδαμοπούλου 20 (19/41 επ., 1 άσσος, 26% υπ. – 13% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αργυρίου 11 (101/6 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 27% υπ. – 13% άριστες), Μερκούρη 1 (1 άσσος)