ΦΕΡΙ ΒΕΕΡΤΜΑΝ: Τέλος καριέρας για τον κολυμβητή που άρπαξε το χρυσό από τον Γιαννιώτη στους Ολυμπιακούς του Ρίο

Τέλος στην καριέρα του αποφάσισε -μάλλον αιφνιδιαστικά- να βάλει ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης της μαραθώνιας κολύμβησης, Φέρι Βέερτμαν.

Το όνομα του 29χρονου Ολλανδού θα είναι για πάντα συνυφασμένο με εκείνο του Σπύρου Γιαννιώτη, αφού ήταν εκείνος που τον νίκησε κυριολεκτικά στην τελευταία χεριά των 10χλμ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, το 2016, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο και αφήνοντας τον 36χρονο τότε Έλληνα πρωταθλητή στη δεύτερη θέση.

Ο Βέερτμαν αναδείχθηκε επίσης πρωταθλητής κόσμου στο ίδιο αγώνισμα το 2017 στη Βουδαπέστη, ενώ δύο χρόνια νωρίτερα στο Καζάν ήταν δεύτερος, τόσο στα 5 όσο και στα 10χλμ. Στην καριέρα του κατέκτησε επίσης πέντε χρυσά μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα open water, τρία στα 10χλμ. και δύο στο ομαδικό. Στο Τόκιο δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του, μένοντας στην έβδομη θέση, στην κούρσα που αποδείχθηκε ότι ήταν η τελευταία της καριέρας του.

Σημειώνεται ότι ο Βέερτμαν είναι εδώ και χρόνια ζευγάρι με την επίσης Ολυμπιονίκη της κολύμβησης (στην πισίνα όμως), Ρανόμι Κρομοβιτζόγιο.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ